لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۵

جامی: نامزدان ریاست جمهوری به انواع مختلف قانون را نقض کرده اند


شماری از نهاد های جامعه مدنی کاندیدان ریاست جمهوری را به استفاده از امکانات دولتی و نقض قانون انتخابات متهم می کنند.

استفاده از امکانات دولتی، عدم رعایت اصول در نصب تصاویر و نقض قانون انتخابات مواردی اند که برخی از نهاد های جامعه مدنی کاندیدان ریاست جمهوری را به آن متهم کرده اند.

اعضای این نهاد ها به روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل گفتند که تمام نامزدان باید در جریان کمپاین های شان اصول و قوانین انتخاباتی را رعایت نمایند.

آنها همچنان ادعا دارند که برخی از مقامات دولتی به گونه مستقیم و غیر مستقیم از کاندیدان ریاست جمهوری حمایت می کنند.

محمد رحیم جامی یک تن از فعالان جامعهء مدنی در مورد گفت:

« در مجموع یازده تکت انتخاباتی به انواع مختلف قانون را نقض کرده اند، اخلاق مبارزات انتخاباتی را نقض کرده اند و از همه گذشته تا به جای که انشالله در آینده نزدیک با در نظر داشت جمع آوری اسناد دقیق تر ما به شما بر خواهیم گشت، پس در حال حاضر آن چنانیکه ارایه شد نه تنها موارد که قبلاً اشاره شد نقض شده بلکه حتی روی اعتماد و اعتبار مردم نیز تلاش می شود تا با گزینه های قومی و زبانی که شده آرا بدست بیاورند.»

اعضای این نهاد های جامعهء مدنی از تمام مقامات دولتی به شمول والی ها و ولسوال ها خواستند تا در جریان مبارزات انتخاباتی بی طرفی شان را حفظ نمایند.

این ادعا ها در حالی صورت می گیرند که چندی قبل رییس جمهور کرزی نیز تاکید کرد که هیچ مقام دولتی اجازه ندارد تا از امکانات دولتی به نفع کاندیدان استفاده کند.

در همین حال مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گویند که تا اکنون هیچ نوع شکایت رسمی علیه کاندیدان ریاست جمهوری برای آنها نرسیده است.

ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشای این کمیسیون در صحبت با رادیو آزادی در مورد چنین گفت:

« تا فعلاً شواهد و مواد مستند در دسترس کمیسیون مستقل انتخابات قرار نگرفته است، خواهش ما از جامعه مدنی و نهاد های که در این عرصه کار می نمایند اینست که اگر شواهد و اسناد شان را با کمیسیون مستقل انتخابات شریک نمایند ما برای شان اطمینان می دهیم که این موضوع را کمیسیون مستقل انتخابات این موضوع را به حکومت افغانستان مطرح می نماید.»

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته بود که سه نامزد ریاست جمهوری جزییات مصارف مالی مبارزات انتخاباتی شان را با این کمیسیون شریک نساخته اند اما آقای امرخیل می گوید که حالا این مشکل برطرف شده است.
کمپاین های انتخاباتی ریاست جمهوری به تاریخ 13 دلو آغاز و تا 13 حمل یعنی 48 ساعت پیش از برگزاری انتخابات ادامه خواهند داشت.

اما انتقاد های وجود دارند که نامزدان ریاست جمهوری در جریان مبارزات شان تا اکنون بیشتر به مسایل تکراری و غیر عملی پرداخته اند.
XS
SM
MD
LG