لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۳

اتحادیۀ اروپا دربارۀ نا آرامی های جاری دراوکرایین بحث می کند


کاترین آشتن، رییس ادارۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا
وزیران خارجۀ اتحادیۀ اروپا در گردهمایی امروز در بروسلز دربارۀ نا آرامی جاری دراوکرایین و پیشرفت مشارکت شرقی این اتحادیه بحث وگفتگو می کنند.

کاترین آشتن، رییس ادارۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا درآستانۀ این گردهمایی به خبرنگاران گفت این اجتماع برای حمایت ازگفتگو وتفاهم میان حکومت اوکراین ومخالفان آن برگذارمی شود.

او گفت که دربارۀ کمک مالی محتمل نیز با شریکان دیگر اتحادیۀ اروپا بحث وگفتگو جریان دارد.
کاترین آشتن می گوید:
"ما برای حمایت از روند گفتگوکه برای پایان بخشیدن به وضعیت درآنجا بسیار مهم است آمادگی داریم. وما همچنین آمادگی داریم که از اصلاحات مورد نیاز حمایت مالی کنیم . مابه ارتباط این موضوع با چندین کشور ونهاد دیگرنیز تماس داریم."

اتحادیۀ اروپا بر سفر آن عده مقامات اوکراینی قیودات وضع نمی کند وسرمایه های آنها را نیز منجمد نمی سازد که در سرکوب تظاهرکنندگان درچندین ماه اخیر دست داشته اند.

مقامات اتحادیۀ اروپا درصحبت با رادیو آزادی گفتند، چنین تعزیرات درحال حاضرحتی مطرح بحث نیستند چون اتحادیه بیم دارد که چنین قیودات شاید روند گفتگو دراوکراین را مغلق سازد.

برخی ها به این نظراند تعزیراتیکه از مدت دوسال به این سو ازجانب اتحادیۀ اروپا بر الکسندر لوکاشینکا رییس جمهور بلاروس ودیگر مقامات رژیم وی وضع شده موثر نبوده است.

کارل بیلدت، وزیرخارجۀ سویدن گفت اگر سرکوب تظاهرکنندگان بیشتر ادامه یافت اتحادیۀ اروپا باید به کییف یک پیام بفرستد.
کارل بیلدت گفت:
"من فکر می کنم که این بسیار مهم است که ما یک پیام بفرستیم چون پیامیکه قبلا فرستادیم به این معنی که اگر سرکوب خشونت بار ادامه یافت عواقب خواهد داشت. ما چنین یک پیام را قبلا فرستادیم وچیزیکه واقع شد ، البته یک دسته قوانین نهایت سرکوبگر پس گرفته شد. این یک چیز خوب بود. ما شاهد استعفای یک حکومت بودیم که اگر تماما صادق باشیم اعتباری خود را تا حدی از دست داده بود. این یک چیزی خوب بود.ولی گفتگوی سیاسی پیشرفت ندارد. ما آرزو داشتیم که این گفتگو از سرگرفته شود. واین یگانه راه به جلو می باشد."

وزیران خارجۀ کشورهای اتحادیۀ اروپا دربارۀ مشارکت شرقی این اتحادیه نیز گفتگو می کنند.

نگرانی های وجود دارد که گرجستان ومولدویا هردو امکان دارد از امضای توافقنامه های ارتباط با اتحادیۀ اروپا دراثر فشارهای اقتصادی روسیه درجریان سال جاری عقب روند.

وزیرخارجۀ لیتوانیا درآستانۀ این اجتماع گفت شاید وقت آن فرارسیده تا به همسایگان شرقی یک چشم انداز اروپایی داده شود، به این معنی که آن ها درآیندهء شاید اعضای اتحادیۀ اروپا شوند. ولی اکثریت کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا حداقل درحال حاضر با این نظر مخالف اند.
XS
SM
MD
LG