لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۴

"در 2013 حدود 3 هزار غیر نظامی افغان کشته شده اند"


رسانه های چاپی غربی در شماره های اخیر شان، بیشتر به تلفات غیرنظامیان در افغانستان توجه کرده اند.

براساس آماری که سازمان ملل متحد نشر کرده است، در جریان سال 2013 میلادی، در اثر حملات و انفجار ها در افغانستان تلفات گسترده به زنان و کودکان وارد شده است.

واشنگتن پوست بر اساس ارقام سازمان ملل متحد در مطلبی می نویسد: 2959 غیرنظامی افغان در جریان سال 2013 در افغانستان کشته و 5656 تن دیگر زخمی شده اند.

این ارقام در مقایسه با سال 2012، حدود چهارده در صد افزایش را نشان می دهد.

به نقل از روزنامه، در جنگ و برخورد ها میان نیرو های افغان و شورشیان، زنان و کودکان کشته می شوند و به امنیت آن ها توجه صورت نمی گیرد.

واشنگتن پوست می افزاید:
توافقنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن امضا نشده است و نگرانی های مطرح شده اند که نیرو های امنیتی افغان، پس از خروج نظامیان بین المللی، توانایی جلوگیری از خونریزی ها را در افغانستان ندارند.

سازمان ملل متحد می گوید، در سال 2013 شورشیان مسلح به شمول گروه طالبان و شبکه حقانی، 74 در صد مسوول تلفات غیرنظامیان در افغانستان بوده اند.

واشنگتن پوست در همین مورد، نظریهء طالبان را هم نشر کرده است.

طالبان گزارش یوناما را رد کرده، می نویسد: این گزارش نه از سوی سازمان ملل متحد، بلکه از سوی سفارت امریکا در کابل نشر شده است.


روزنامه بریتانیایی گاردین هم به این گزارش و تلفات افراد ملکی پرداخته است.

به نقل از روزنامه، در یک سال در افغانستان صد ها کودک در نتیجهء جنگ کشته شده اند.

گاردین به نقل از گزارش سازمان ملل متحد می نویسد:
تعدادی کودکانی که در سال 2013 قربانی جنگ در افغانستان شده اند، در مقایسه با یک سال پیش از آن، 34 در صد افزایش یافته است.

در یک مطلب دیگر، روزنامه واشنگتن پوست نگرانی شماری از نظامیان افغان را در مورد توافقنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن نشر کرده است.

روزنامه می نویسد:
نیرو های افغان از رییس جمهور کرزی انتقاد می کنند که چرا امضای این سند را به تعویق انداخته است.

به نقل از واشنگتن پوست، نیرو های افغان که بر ضد طالبان مسلح می جنگنند، خیلی به توانایی شان اطمینان دارند، اما عساکری که در خط اول جبهه مستقر اند، یک سوال را در ذهن شان مطرح می کنند که اگر ایالات متحده کمک های مالی اش با افغانستان را قطع کند، چی خواهد شد؟

روزنامه می نویسد:
هرگاه رییس جمهور کرزی این سند را امضا نکند، احتمال آن وجود دارد که تمام نیرو های بین المللی افغانستان را ترک کنند.

واشنگتن پوست اظهارات جگرن وحید وفا را نقل می کند که گفته است، بدون امضای توافقنامه امنیتی با امریکا، کمک های تسلیحاتی با آن ها متوقف خواهد شد و شاید آن ها قربانی طالبان شوند.

روزنامه همچنان می نویسد:
این پیام به شماری زیادی از مقام های نظامی افغانستان به شمول بسم الله محمدی وزیر دفاع ملی رسانیده شده است.

واشنگتن پوست می افزاید، ایالات متحده امریکا در بیش از ده سال گذشته، بالای نیرو های امنیتی افغان، بیش از پنجصد میلیارد دالر مصرف کرده است.
XS
SM
MD
LG