لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۸

افغانستان به شمولیت در سازمان تجارت جهانی نزدیکتر شد


یک توافقنامه که افغانستان را به شمولیت در سازمان تجارت جهانی نزدیکتر می سازد، بین حکومت افغانستان و اتحادیه اروپا به امضا رسید.

بر اساس اعلامیه منتشر شده از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا، این اتحادیه و حکومت افغانستان، قرارداد را در مورد نتایج مذاکرات دو جانب روی عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی دیروز امضا نمودند.

گفته می شود شمولیت افغانستان در سازمان تجارت جهانی، نقش عمده را در پروسه بازسازی و انکشاف اقتصادی این کشور بازی خواهد کرد.

کمیشنر امور تجارتی اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرده است که شمولیت افغانستان در سازمان تجارت جهانی، نقش کلیدی را برای ثبات دوامدار اقتصادی افغانستان بازی خواهد کرد.

توافقنامه دو جانبه بین اتحادیه اروپا و افغانستان که دیروز توسط مزمل شینواری معین وزارت تجارت افغانستان و انجلوس پانگرتیس نماینده اتحادیه اروپا امضا شد.

توافقنامه تعرفه های کمتر را برای صادرات افغانستان و امتیازات خوبی را برای امور تجارتی افغانستان بعد از شمولیت رسمی در سازمان تجارت جهانی در بر خواهد داشت.

اتحادیه اروپا در حالی از بهبود امکانات برای انکشاف اقتصادی افغانستان بعد از عضویت در سازمان تجارت جهانی سخن می گوید که این اتحادیه از شرکای عمده تجارتی افغانستان است.

9 درصد صادرات افغانستان به اتحادیه اروپا می رود و 12 درصد واردات افغانستان را تولیدات کشورهای اروپایی تشکیل میدهند.

بخش عمده صادرات افغانستان به اتحادیه اروپا را تولیدات پوست و چرم و میوه جات تازه و خشک تشکیل میدهد در حالیکه افغانستان ازین کشورها وسایط نقلیه و ماشین آلات برقی را وارد می کند.
XS
SM
MD
LG