لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۱۰

فرانسه 15 میلیون یورو برای تطبیق پروژه های ولایت کاپیسا کمک می کند


فرانسه جهت تطبیق یک سلسله پروژه ها در ولایت کاپیسا بیش از 15 میلیون یور به افغانستان کمک می کند.

وزارت مالیه افغانستان می گوید که کمک تازهء مالی فرانسه در پروژه های بازسازی، خدمات صحی، برق رسانی و زراعت در ولایت کاپیسا به مصرف خواهد رسید.

قرارداد سه پروژه به ارزش 15 اعشاریه 3 میلیون یورو از کمک های بلاعوض فرانسه به روز دوشنبه میان وزیر مالیه و سفیر فرانسه در کابل به امضا رسید.

حضرت عمر زاخیلوال وزیر مالیه به هنگام امضای این قرار داد گفت که بخشی از این پول کمک فرانسه در پروژهء برق رسانی از بند برق نغلو به ولسوالی نجراب و محمود راقی مرکز ولایت کاپیسا به مصرف می رسد:

« این پول در سه بخش مهم به مصرف خواهد رسید.
انتقال برق از بند نغلو به ولسوالی های تگاب، نجراب و همچنان محمود راقی مرکز کاپیسا به لینی که به کابل می آید به ارزش 8 اعشاریه 5 میلیون یورو از همین به مصرف خواهد رسید .
از این مبلغ 4اعشاریه6 میلیون یورو در بخش زراعت و انکشاف دهات و همچنان یک اعشاریه 7 میلیون یورو در بخش صحت به مصرف خواهد رسید.»


به گفتهء آقای زاخیلول، پیش از این فرانسه در بخش های مختلف اقتصادی و انکشافی افغانستان را کمک کرده است.

در همین حال ژان میل مارلود سفیر فرانسه در کابل می گوید که کمک های کشورش پس از سال 2014 میلادی هم با افغانستان ادامه خواهد داشت.

آقای مارلود افزود که در چند سال اخیر به ارزش 64 میلیون یورو را در پروژه های انکشافی ولایت کاپیسا و ولسوالی سروبی ولایت کابل جای که سربازان این کشور در آن مستقر بوده اند به مصرف رسانده اند.

وی در حالی که از ادامه همکاری های این کشور با افغانستان یاد آور شد برای تطبیق برنامه های انکشافی این کشور بیشتر روی تامین امنیت در افغانستان تاکید کرد:

« این توافقنامه تعهد همکاری های فرانسه با افغانستان را نشان می دهد که در سال 2012 در چوکات معاهده دوستی و همکاری میان دو کشور صورت گرفته است.
اما موضوع را که باید ذکر کنم اینست که در قسمت عملی نمودن برنامه های ما چیزی را که در نظر می گیریم تامین امنیت است و نباید آن را از نظر انداخت.»


در 12 سال گذشته به شمول فرانسه بیشتر کشور های جهان کمک های شان را از طریق دولت افغانستان در بخش بازسازی افغانستان انجام داده اند.

هر چند افغان ها از قطع کمک های بین المللی و خروج نیرو های خارجی تا پایان سال 2014 از این کشور نگران هستند اما جامعه جهانی بر ادامه این کمک ها با افغانستان اطمینان داده است.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG