لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۴

ویسا: باید جلو بدنامی انتخابات آینده گرفته شود


بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل مقاله ها و مطالبی را در مورد مسایل مربوط به انتخابات سال آینده در افغانستان به نشر رسانده اند.


ویسا

روزنامهء ویسا در سرمقاله اش نوشته است که باید جلو بدنامی انتخابات آینده گرفته شود.

در سرمقاله آمده است، برخی از نامزدان ریاست جمهوری از همین حالا هشدار داده اند که
انتخابات اگر شفاف بود نتایج آن را می پذیرند ورنه مورد قبول شان نخواهد بود.

به نوشته روزنامه این مساله را فردی می گوید که شفافیت برای او تعریف خاص دارد، شفافیت یعنی اعلام پیروزی وی، اگر تقلب هم صورت گرفته باشد.

سرمقاله نویس تاکید کرده به هر اندازهء که برای امنیت انتخابات توجه می شود، باید به خاطر نظارت آن هم تلاش صورت گرفته و یک میکانیزم خاص برای آن تهیه شود.


محور

روزنامهء محور در سرمقالهء امروز خود در مورد امنیت انتخابات نوشته است.

در سرمقاله آمده است که از همین اکنون باید برای امنیت انتخابات تدابیر جدید روی دست گرفته شده تا پس از 50 روز امنیت انتخابات به عنوان یک پروسهء مهم ملی تامین گردد.

محور نوشته است که حالا اعتبار مردم نسبت به نیروهای امنیتی بیشتر شده و مردم برای همکاری با آنان جهت تامین امنیت انتخابات آماده اند.


سرنوشت

روزنامهء سرنوشت به اظهارات سازمان نظارت از حقوق بشر اشاره کرده که گفته است، نامزدان ریاست جمهوری افغانستان باید در خصوص حقوق بشر موقف واضح داشته باشند.

به نوشتهء روزنامه سازمان نظارت از حقوق بشر گفته است که از همه 11 نامزد ریاست جمهوری در یک پرسشنامه در مورد حقوق بشر 17 سوال را مطرح کرده است.

اما روزنامه سرنوشت نوشته است که از میان این نامزدان صرف چهار تن شان به این سوالات پاسخ داده اند.


انیس

سرمقالهء روزنامهء دولتی انیس به پروسهء صلح پاکستان با طالبان آن کشور اختصاص داده شده است.

به باور سرمقاله نویس این که پاکستان به زودی مذاکرات صلح با طالبان پاکستانی را آغاز کرد نشان دهنده آن است که پاکستان بر طالبان حاکمیت دارد.

روزنامه نوشته است که اگر پاکستان خواسته باشد، میتواند طالبان افغان را هم قناعت داده و آنان را آمادهء مذاکرات صلح سازد.

در سرمقاله آمده است، در صورتی که مذاکرات صلح پاکستان با طالبان آن کشور به موفقیت بی انجامد این مساله بر تلاش های صلح افغانستان هم تاثیرات مثبت خواهد داشت.


آرمان ملی

روزنامهء آرمان ملی در یک مطلب به گفته های مشاور امنیت ملی صدراعظم پاکستان اشاره کرده که گفته است، طالبان توانایی تسلط کامل بر افغانستان را ندارند.

در مطلب به نقل از سرتاج عزیز نوشته شده که طالبان افغان با رییس جمهور آیندهء افغانستان گفتگو خواهند کرد.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG