لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۶

ابراهیمی: گفتگو ها در مورد سوریه در ژینو پیشرفت اندک داشت


اخضر ابراهیمی، میانجی ملل متحد و اتحادیهء عرب
نمایندگان مخالفان رژیم سوریه دیروز با نمایندگان این رژیم در ژینو مستقیماً گفتگو کردند.

این گفتگو ها سه ساعت طول کشید ولی بدون اینکه طرفین بر اجندای مذاکرات بعدی به توافق برسند پایان یافت.

اخضر ابراهیمی، میانجی ملل متحد و اتحادیهء عرب اظهار داشت که گفتگو های روز سه شنبه مانند گفتگوی هفتهء اول در ماه گذشته دشوار و خسته کن بود.

دور اول گفتگو های کنفرانس ژینو2 ده روز قبل بدون کدام نتیجهء مهم پایان یافت چون رژیم سوریه اصرار داشت که این گفتگو ها باید تنها بر مبارزه در برابر دهشت افگنان تمرکز داشته باشد ولی مخالفان اصرار داشتند که بشارالاسد باید از قدرت کنار رود.

یک نقطهء اختلاف این است که مخالفان رژیم سوریه می گویند، جنگجویان حزب الله لبنان در جنگ داخلی سوریه از رژیم حمایت می کنند و در داخل این کشور عملاً می جنگند. در مقابل رژیم سوریه اتهام وارد می کند که مخالفین مورد حمایت شبکهء القاعده می باشند.

در این میان رییس جمهور امریکا دیروز در واشنگتن از جامعهء جهانی خواست که از رفتن جنگجویان به سوریه جلوگیری کند:
« گفتگو ها در ژینو ادامه دارد. ما به حمایت خود از مخالفان میانه رو رژیم سوریه ادامه می دهیم و از جامعهء جهانی می خواهیم که از رفتن جنگجویان خارجی به سوریه جلوگیری کند.»

اخضر ابراهیمی نمایندهء خاص ملل متحد و اتحادیه عرب برای سوریه دیروز در ژینو به خبرنگاران گفت که گفتگو ها پیشرفت اندکی داشت.

لوی صافی سخنگوی مخالفان رژیم سوریه گفت که نمایندگان رژیم باز هم اصرار داشتند که گفتگو ها فقط بر چگونگی متوقف ساختن دهشت افگنی تمرکز کند.

از سوی دیگر فیصل مقداد، معین وزارت خارجهء سوریه گفت، مخالفین گفتگو ها را اخلال و وقت را ضایع کردند.

ولی مخالفان رژیم سوریه اصرار دارند که طبق توافق سال 2012 باید یک حکومت انتقالی تشکیل شود.
XS
SM
MD
LG