لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۷

خبرنگاران بدون سرحد تعدد مطبوعات را در افغانستان، رضایت بخش خواند


گروه خبرنگاران بدون سرحد (RSF) که در پاریس مستقر است، روز چهارشنبه گزارش سالانهء "فهرست آزادی مطبوعات" را نشر کرد. در این گزارش وضعیت آزادی مطبوعات در 180 کشور جهان مورد مطالعه قرار گرفته است.

گروه خبرنگاران بدون سرحد (RSF) می گوید، با وصف خشونت ها در افغانستان، تعدد مطبوعات در این کشور رضایت بخش است. جوهان بیهر(Johann Bihr) مسوول بخش اروپایی شرقی و آسیایی میانهء گروه خبرنگاران بدون سرحد، می گوید:
"با وصف خشونت های وسیع در افغانستان، وضعیت تعدد مطبوعات به حالت رضایت بخش آن باقی مانده است. سال 2014 میلادی با دو انتخابات که در پیشروست و خروج نیرو های بین المللی از افغانستان خیلی مهم خواهد بود."

گروه خبرنگاران بدون سرحد (RSF) می گوید، وضعیت آزادی اطلاعات در کشورهای اتحاد شوروی سابق با گذشت هر سال بدتر شده است.
جوهان بیهر(Johann Bihr) مسوول بخش اروپایی شرقی و آسیایی میانهء گروه خبرنگاران بدون سرحد در مورد روسیه که در این فهرست در ردیف 148 قرار دارد می گوید، مقامات آن کشور با تصویب قوانین شدید محدودیت ها را بر مطبوعات افزایش داده اند.
جوهان بیهر می گوید:
"سال 2013 میلادی در روسیه با قوانین سخت گیرانه مشخص می شود که قلمرو مطبوعات آزاد را بیشتر و بیشتر محدود ساخته است. به گونهء مثال، از ارزش ها سنتی برای توجیه محدویت ها در مورد جرم شناختن تبلیغات همجنس گرایی و ممنوعیت تبلیغات ضد مذهبی استفاده می شود و خبرنگاران به ارتباط کارهای هایشان توقیف شده اند."

در "فهرست آزادی مطبوعات" که توسط گروه خبرنگاران بدون سرحد نشر شده است، کشور بلاروس در ردیف 157 و اوکرایین در ردیف 127 قرار دارد.

قزاقستان در ردیف 161 و آذرباییجان در ردیف 160 قرار دارد. گروه خبرنگاران بدون سرحد (RSF) می گوید، استیشن های تلویزیون در آذرباییجان تحت کنترول حکومت قرار داشته، خبرنگاران آزاد و ویبلاگر ها در معرض حملات فزیکی قرار گرفته، تهدید به مرگ و اختطاف شده اند.

در "فهرست آزادی مطبوعات" تاجکستان در ردیف 115، ازبکستان در ردیف 166، ترکمنستان 178، ملداویا 56، ارمنستان 78، گرجستان 84 و قرغزستان در ردیف 97 قرار دارد.

در گزارش "فهرست آزادی مطبوعات" گروه خبرنگاران بدون سرحد کشورهای عراق و ایران به ترتیب در ردیف های 153 و 173 قرار گرفته اند.

در پاکستان که در ردیف 158 قرار دارد، در سال گذشته 7 ژورنالیست به ارتباط کارهایشان کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG