لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۳

چرا مبارزه با مواد مخدر در افغانستان نتیجه مثبت نداشته است؟


برخی از کارشناسان افغان می گویند که حکومت افغانستان و جامعه جهانی برای مبارزه علیه مواد مخدر در این کشور انگیزه ندارند.

آنان از عدم تشریک مساعی مشترک جامعه جهانی در راستای تامین امنیت افغانستان و رهایی قاچاقبران بزرگ مواد مخدر از زندان ها در این کشور نگران اند.

تطبیق سیاست های بین المللی در راستای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان و نحوهء مصرف میلیارد ها دالر در این زمینه انتقاد های را به همراه داشته است.

حکومت افغانستان و متحدان بین المللی اش طی این مدت چرا به یک نتیجه مطلوب دست نیافته اند؟ پرسشی است که در این روز ها در اذهان عامه به میان آمده است.

برخی از کارشناسان افغان، استراتیژی درازمدت جامعه جهانی برای امحای کشت کوکنار در افغانستان را ناکام خوانده و بر حکومت افغانستان نیز در این راستا انتقاد دارند.

جنرال خدایداد یک تن از این کارشناسان و وزیر سابق مبارزه با مواد مخدر در صحبت با رادیو آزادی گفت که مبارزه علیه مواد مخدر به بهبود وضعيت امنيتی و حاكميت قانون بستگی دارد:

« در12 سال کاری که صورت گرفته دولت و جامعه جهانی در برابر مردمان جهان بخصوص مردم افغانستان ملامت هستند. آنان نتوانستند تشریک مساعی و یک امنیت درست را به وجود بیآورند. حکومت افغانستان انگیزه برای مبارزه علیه مواد مخدر را ندارد. قاچاقبران مواد مخدر از محبس رها می شوند و به شکل واقعی مجازات نشده اند و زمینداران بزرگ تشویق می شوند.»

بر اساس گزارش سالانهء ادارهء مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل، در سال 2013 میلادی مناطق تحت کشت خشخاش در افغانستان 36 درصد افزایش یافته و در عین حال تولید تریاک در مقایسه با سال گذشته نزدیک به 50 درصد افزایش داشته است.

مقامات امریکایی می گویند که بیش از 7 میلیارد دالر برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان به مصرف رسیده و در ماموریت شان با شکست روبرو شده اند.

چندی قبل جان ساپکو سرمفتش خاص ایالات متحده امریکا در یکی از جلسات سنای این کشور گفته است که دولت افغانستان اصلاً در راستای مبارزه علیه مواد مخدر اراده سیاسی ندارد.

از سوی هم وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می پذیرد که کشت کوکنار در کشور نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

این وزارت می گوید که 80 درصد مواد مخدر در ولایات جنوب و جنوب غرب کشور تولید و پروسس می گردد.

محمد ابراهیم ازهر معیین این وزارت در صحبت با رادیو آزادی از دست داشتن مافیای بین المللی در مختل ساختن امنیت افغانستان اظهار نگرانی کرد:

« همان طوری که ایالات متحده امریکا از افزایش مواد مخدر در افغانستان نگرانی دارد افغانستان به مراتب نگرانی دارد. مافیای بین المللی برای عاید هنگفت، اوضاع امنیتی را در کشور مختل می سازد از کنترول تطبیق قانون جلوگیری می کند، گروه های تروریستی در اینجا تربیه می شوند تا زمینه سود جستن از مواد مخدر افغانستان برای مافیای بین المللی مساعد شود.»

آقای ازهر در کنار عواملی چون بلند رفتن قیمت تریاک که منجر به تشویق دهاقین افغان برای کشت کوکنار شد از بی توجهی حکومت در زمینه پخش برنامه های آگاهی دهی نیز نام برد.

اما معیین وزارت مبارزه با مواد مخدر تلاش های حکومت افغانستان را بدون همکاری صادقانه جامعه جهانی ناممکن می داند:

« تا زمانی که تقاضا از بیرون محدود نشود و کشور های منطقه و جهان تشریک مساعی نکنند دولت افغانستان به تنهایی قادر به مبارزه هیچگاه در گذشته نبوده و در آینده هم نخواهد بود.»

این در حالیست که پیش از این نیز وزارت امور داخله افغانستان از کاهش کمک های مالی و تخنیکی جامعه جهانی در راستای مبارزه علیه مواد مخدر نگرانی کرده بود.

مسوولان در این وزارت دستاورد های پولیس مبارزه با مواد مخدر کشور را در سال 2013 چشمگیر می خوانند.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت در مورد گفت:
« در سال 2013 نزدیک به 900 تن را که متهم به قاچاق مواد مخدر اند بازداشت کردیم و از سوی محکمه اختصاصی محاکمه نیز شده اند، پولیس ما در این مبارزه که بسیار زیاد مشکل هم است قربانی داده اند کار خانه های تولیدی زیادی تخریب هم شده است. در این جای شک نیست که ما نیاز به مبارزه بیشتر در زمینه مبارزه داریم تا باند های بین المللی مافیای بزرگ را به همکاری کشور های همسایه دستگیر نمائیم.»

با توجه به این که رهایی قاچاقبران اصلی مواد مخدر و عدم مجازات آنان از نگرانی های عمده جامعه جهانی در افغانستان است خواستیم در مورد نظر مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مواد مخدر و ستره محکمه افغانستان را نیز داشته باشیم اما موفق نشدیم.

بارک اوباما رییس جمهور امریکا چهار سال قبل تصمیم گرفت تا از طريق تهیهء یک استراتیژی جدید کشت غیر قانونی کوکنار در افغانستان را محدود سازد.
تصمیمی که به دلیل موجودیت برخی مشکلات عملی نشد.

آگاهان باور دارند که اثر گذاری يك استراتیژی در کشوری مانند افغانستان به بهبود وضعیت امنیتی، ریشه کن ساختن فساد اداری و حاکمیت قانون بستگی دارد.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG