لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۵

شاروال کابل باز هم به غصب زمین متهم شد


محمد یونس نو اندیش شاروال کابل
کمیسیون مخابرات و مواصلات ولسی جرگه افغانستان می گوید اسناد و 11 دوسیهء را در دست دارد که نشان دهندهء دست داشتن شاروال کابل در غصب زمین و توزیع غیر قانونی زمین های دولتی می باشد.

قیس حسن رییس این کمیسیون به روز چهار شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، در ارتباط به دست داشتن محمد یونس نواندیش در فساد امضای حدود 80 عضو ولسی جرگه را جمع کرده و از حکومت می خواهد که وظیفه وی را به حالت تعلیق در آورد.

آقای حسن گفت در این زمینهء این اتهامات اسناد موثق نزد آنان موجود اند:

« به خاطر به تعلیق آوردن وظیفه شاروال کابل، تالار عمومی فیصله نمود.
ما تقریبا 11 دوسیه را به هیات اداری تسلیم نمودیم و هیات اداری مسوولیت دارد که به ریاست ارتشا و فساد اداری دوسیه ها را تسلیم نماید.
خواست ما از رییس جمهور این است، اگر به واقعیت اسناد ما فساد و خیانت شاروال را معلوم کرده باشد که واقعیت خائین است لطف نموده مطابق قانون عمل نماید. »


آقای حسن گفت که رییس ولسی جرگه در مورد فساد شاروال کابل به ریاست جمهوری یک مکتوب فرستاده اما ریاست جمهوری در جواب گفته است که در این مورد باید اسناد و شواهد موثق به څارنوالی مبارزه علیه ارتشا و فساد اداری ارایه گردد.

چندی پیش کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه شاروال کابل را به توزیع غیرقانونی ساحات استملاک شده دولتی، صدور جواز جهت ساختن بلند منزل ها در شهر کابل و غصب زمین متهم نمود.

رییس کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه در عین حال می گوید چندین بار شاروال کابل را جهت استجواب به مجلس عمومی فرا خوانده اند، اما وی به این کار حاضر نشده است.

اما شاروال کابل می گوید، به دلیل وضعیت نا مناسب صحی نتوانسته به این جلسات ولسی جرگه شرکت کند.

در عین زمان محمد یونس نواندیش تمامی اتهامات رییس کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه علیهء خودش را نادرست می خواند.

آقای نو اندیش می گوید علت وارد شدن چنین اتهامات علیهء او جلوگیری از ساختن شهرک های غیر قانونی از سوی قیس حسن و برخی دیگر از اعضای ولسی جرگه می باشد:

« خود رییس صاحب کمیسیون مواصلات و مخابرات هم بسیار کوشش های کردند که ما را به طرف فساد بکشانند حتی مواردی بوده که بالاخره ناراضی شد گفت که برادر نه خودت می خوری و نه ما را می گذاری که بخوریم ما را اجازه بده که بخوریم ما برای خوردن آمدیم، هر کسی که ثابت بکند که یک متر مربع زمین در شهر کابل به نام من خانمم و اولاد هایم بوده باشد من حاضر هستم خود را خود محاکمه بکنم. این ها همه اتهامات بسیار شرم آور است. »

پیش از این هم برخی از مقامات بلند رتبهء دولتی به غصب زمین متهم شده اند اما شکایت های وجود دارند که یا این اتهامات یا درست نبوده و یا هم از سوی نهاد های مربوط پیگیری نشده اند.

برخی از آگاهان و مردم عام می گویند تا زمانی که قانون به طور یک سان بالای همه تطبیق نگردد و جلو کار های غیرقانونی و زورگویی ها در کشور گرفته نشود، چنین مشکلات در آینده بیشتر خواهند شد.


حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG