لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۷

حقمل: هیچ کارمند معارف حق ندارد به نفع کدام کاندید فعالیت کند


وزارت معارف افغانستان هشدار می دهد، در صورتی که کارمندان این وزارت با استفاده از امکانات معارف و محیط مکتب به نفع نامزدان کمپاین کنند از وظایف شان برکنار خواهند شد.

کبیر حقمل رییس نشرات وزارت معارف روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، انتخابات یک پروسه ملی است و تمام کارمندان معارف می توانند بیطرفانه در این پروسه اشتراک کنند.

آقای حقمل در ادامه گفت:
« کارمندان معارف اگر در وقت رسمی در کمپاین های سیاسی و یا هم با استفاده از امکانات وزارت معارف در کمپاین یکی از کاندید ها دیده شوند از وظیفه شان سبکدوش خواهند شد، افرادی که مربوط به کمپاین های انتخاباتی کاندیدان هستند و کوشش می کنند که از امکانات معارف و یا هم از نفوذ که در معارف آنها دارند از امکانات معارف سوء استفاده نمایند کسانی که با آنها ارتباط دارند با آنها نیز برخورد قانونی می شود. »

به اساس معلومات وزارت معارف، در حال حاضر به شمول شاگردان و استادان تعداد کارمندان وزارت معارف به بیش از یازده میلیون تن می رسد.

آقای حمقل همچنان گفت، این وزارت کنترول جدی بالای کارمندان، استادان و شاگردان معارف در ولایات دارد تا تخطی از سوی آنها در جریان کمپاین ها صورت نگیرد.

وزارت معارف افغانستان در حالی این سخنان را بیان می کند که چندی قبل رییس جمهور کرزی نیز تاکید کرده بود که هیچ مقام دولتی اجازه ندارد تا از امکانات دولتی به نفع نامزدان استفاده کند.

در همین حال فیفا یا موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید اگر وزارت معارف بگونه عملی از مداخله کارمندان آن وزارت جلوگیری کند بر شفافیت پروسهء انتخابات تاثیر مثبت برجا خواهد گذاشت.

فهیم نعیمی سخنگوی این موسسه در صحبت با رادیو آزادی گفت، نگرانی های نیز وجود دارند که ممکن برخی از مقامات دولتی در ولایات از یک نامزد مشخص حمایت کنند:

« ما در مجموع نگران مداخله حکومت هستیم که کارمندان دولتی امکانات دولتی را در اختیار کاندیدان مشخص قرار بدهند وجود دارد، این موضوع شامل وزارت معارف و مکاتب دولتی که در ولایات مختلف هم می شود اگر وزارت خانه ها به همان ترتیب که اعلان می کنند بصورت عملی جلو در اختیار قرار دادن امکانات دولتی را بگیرند و بالای تمام کارمندان خود کنترول داشته باشند. »

به گفته آقای نعیمی، در صورتی که جلو دخالت مقامات و کارمندان دولتی در پروسه انتخابات گرفته نشود انتخابات به گونه شفاف و عادلانه برگزار نخواهد شد.

یازده تن برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری سال 1393 نامزد هستند که از دو هفته به این طرف کمپاین های انتخاباتی شانرا آغاز کرده اند.فرشته ندا
XS
SM
MD
LG