لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۱

چرا تنگه واحد پولی قزاقستان در برابر دالر پایین آمده است


راه پیمایی به سوی ساختمان بانک ملی در شهر الماتا
در قزاقستان، به دنبال کاهش ارزش تنگه واحد پولی این کشور در برابر دالر امریکایی، ده ها تن به سوی ساختمان بانک ملی در شهر الماتا راه پیمایی کردند.

اعتراض کننده ها یک نامه دسته جمعی را به دفتر شاروال الماتا سپردند تا پس از اعلان روز سه شنبه حکومت که ارزش پول را کاهش میدهد، نرخ ها را در بازار ها کنترول کند.

به اساس گزارش، کاهش حدود بیست درصد ارزش تنگه در یازدهم ماه فبروری در قزاقستان، سبب افزایش بهای مواد خوراکی و دیگر اجناس شده است.

اما، علت اصلی کاهش ارزش تنگه چیست؟

الکس نایس متخصص امور اقتصادی آسیای مرکزی در لندن در صحبتی با مرکز خبر رادیو آزادی گفته است که کاهش ارزش تنگه واحد پولی قزاقستان به کاهش ارزش ربل واحد پول روسیه ارتباط دارد:

« در مجموع، تنگه نوسان ها در مورد ربل را دنبال می کند. کاهش ارزش تنگه در سال 2009 میلادی هم به دنبال کاهش شدید ارزش ربل صورت گرفت.

دلیلش هم این است که این دو کشور تقریباً از وضع اقتصادی مشابهء برخوردارند. هم روسیه و هم قزاقستان صادر کنندگان عمدهء تیل استند.

اما روسیه از شریکان تجارتی عمدهء قزاقستان و از مصرف کنندگان صادرات مواد غیرنفتی قزاقستان هم به شمار می رود.

حالا، اگر ارزش ربل پایین می آید، قیمت اجناس قزاقستان به طور نسبی در روسیه افزایش می یابد.

ازین رو، این فشار موجود است تا ارزش تنگه کاهش داده شود تا در یک حدی رقابت قیمت حفظ شود. »


نایس در مورد اثرات کاهش ارزش تنگه می گوید که تولید کنندگان داخلی و شاید هم مصرف کنندگان در برخی از محلات محصولات داخلی را بخرند.

اما، به گفتهء این متخصص اقتصادی امور آسیای مرکزی، در کوتاه مدت قزاقستان شاهد تورم پولی خواهد بود و به باور او این امر خشم مستهلکان عادی را در قزاقستان برخواهد انگیخت.

این پیش بینی از همین حالا در حال تحقق یافتن است: معترضان که در شهر الماتا راه پیمایی کردند، شعار می دادند که از پول ما دست بردارید و تقاضای شان این بود که غیرت کلیمتوف رییس بانک ملی استعفا دهد.

در این میان گفته می شود که ده ها سرباز اردو و واسطه نظامی در حاشیه های شهر الماتا، شام چهارشنبه حضور یافتند.


اردوی قزاقستان می گوید که این اقدامش یک کار روز مره بوده است.
XS
SM
MD
LG