لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۳

"واشنگتن در مورد موافقتنامهء امنیتی مذاکره مجدد نخواهد کرد"


جی کارنی، سخنگوی قصر سفید امریکا
ایالات متحدهء امریکا می گوید، این کشور به خاطر امضا قرارداد امنیتی بر افغانستان فشار وارد می کند. براساس این قرارداد به عساکر امریکایی اجازه داده می شود که در افغانستان باقی بمانند.

امریکا، می خواهد حدود 10 هزار عسکر این کشور را بعداز خروج نیروهای خارجی در پایان امسال درافغانستان نگهدارد، اما هشدار داده است که اگر قرارداد همکاری امنیتی و دفاعی به زودترین فرصت ممکن امضا نشود، این کشور همه نیروهای خود را از افغانستان خارج می کند.

تاکنون حامد کرزی رییس جمهور افغانستان از امضاء این موافقتنامه خوداری کرده است.

جی کارنی، سخنگوی قصر سفید دیروز گفت، واشنگتن در مورد موافقتنامه دوجانبه امنیتی مذاکره مجدد نخواهد کرد.
جی کارنی می گوید:
"برای احتمالات موجود، باید پلان های طرح و تهیه شوند، اگر توافقنامۀ دوجانبۀ امنیتی امضا شود یا نه، با مرور زمان درسال جاری تهیۀ پلان برای باقی ماندن عساکر پس از سال 2014 ، بیشتر دشوارمی شود."

سخنگوی قصر سفید گفت، ایالات متحده بدون موافقتنامه امنیتی برای باقی ماندن عساکر این کشور در افغانستان، نمی تواند پلان های را طرح کند.

یک روز قبل از اظهارات جی کارنی، رییس استخبارات ملی امریکا در اجلاس استماعیه کمیته خدمات نظامی مجلس سنا امریکا گفته بود که او باور ندارد که رییس جمهور کرزی این توافقتنامه را امضا کند و افزود، واشنگتن باید تا انتخاب رییس جمهور جدید افغانستان درنتیجه انتخابات ریاست جمهوری ماه اپریل انتظار بکشد.

دیدگاه جیمز کلپر رییس استخبارات ملی امریکا در اوایل این ماه توسط اندرس فوگ راسموسن منشی عمومی ناتو همچنان انعکاس یافت.

جیمز کلپر در سخنرانی اش به وضعیت نیروهای امنیتی افغان نیز اشاره کرد. او گفت، وضعیت اردو در این کشور بهبود یافته است.

اما جیمز کلپرگفت که ترک صفوف اردو یکی از عمده ترین مشکلات این قوا می باشد.

رییس استخبارات ملی امریکا گفت، در سال گذشته حدود 30 هزارعسکر افغان از جمع 185 هزار، صفوف قوای مسلح افغان را ترک کرده اند. او گفت، قوای افغان قادر به سرکوب طالبان در میدان جنگ هستند، اما برای تصرف کامل قلمرو افغانستان، مشکلات دارند.

جنرال مایکل فلین رییس ادارهء استخبارات نظامی امریکا که در همین اجلاس سنا صحبت می کرد گفت، سربازان افغان پیشرفت کرده اند، ولی هنوز به کمک لوژستیکی، ترانسپورت هوایی و استخباراتی بین المللی، نیاز دارند.
XS
SM
MD
LG