لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۰

وزیر خارجه جرمنی: کرزی قرارداد امنیتی را امضا می کند


وزیر خارجهء جرمنی در جریان صحبت با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان.
وزیر خارجهء جرمنی می گوید: رییس جمهور کرزی بسیار به وضاحت گفته است که افغانستان در هر صورت قرارداد امنیتی دو جانبه میان کابل و واشنگتن را امضاء خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرانک والتر شتاینمایر امروز گفت که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان به او اطمینان داده که این قرارداد را امضا خواهد کرد، قراردادی که به شماری از نیرو های بین المللی به شمول نیرو های امریکایی و جرمنی اجازه می دهد تا پس از سال 2014 میلادی در افغانستان حضور داشته باشند.

در حال حاضر، جرمنی حدود سه هزار و دوصد سرباز در افغانستان دارد که در چوکات نیرو های به رهبری ناتو درین کشور فعالیت می کنند.

به گفتهء شتاینمایر، رییس جمهور کرزی به او گفته است که در مورد این قرارداد مذاکره شده و تغییر در آن وارد نخواهد شد.

اما، وزیر خارجهء جرمنی افزوده که رییس جمهور کرزی زمان امضای این قرارداد را مشخص نساخته است.

پیش ازین، سخنگوی قصر سفید گفت که امریکا افغانستان را ترغیب می کند تا برای باقی ماندن نیرو های امریکایی درین کشور، قرارداد امنیتی دو جانبه را امضا کند.

جی کارنی این سخن را یک روز پس از آن گفت که جیمز کپلر رییس ادارهء ملی استخبارات امریکا گفته بود: امید ندارد که رییس جمهور کرزی این قرارداد را امضا کند.

کارنی افزود که ایالات متحدهء امریکا بدون موافقتنامهء امنیتی نمی تواند طرح ادامهء حضور نیرو های خود را در افغانستان بریزد:

« اگر توافقنامه دو جانبه امنیتی امضا شود یا نه، باید طرحی برای احتمالات موجود تهیه شود. به مرور زمان، تهیه پلان برای ادامه حضور برخی از سربازان پس از سال 2014، در جریان سال جاری دشوار تر می شود.»

پیش ازین، رییس جمهور کرزی گفته بود تا هنگامی که پروسهء صلح به طور عملی در افغانستان آغاز نشود و عملیات نظامی نیرو های بین المللی بر خانه های افغان ها پایان نیابد، این قرارداد را امضا نخواهد کرد.

رییس جمهورکرزی همچنین پیشنهاد کرده بود که امضای این قرارداد امنیتی تا پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شانزده ماه حمل سال 1393 به تاخیر بیفتد.
XS
SM
MD
LG