لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۵

تحصیلات آنلاین و اعتبار داشتن اسناد آن!


امروز مانند هر چیز دیگر تحصیل و دریافت مدارک تحصیلی ارزش بخصوص خود را دارد، با پیشرفت تکنالوجی در دنیای امروز سهولت های زیاد برای مردم فراهم گردیده و در زمینه تحصیل نیز سهولت برای محصلین مهیا شده است.

بر علاوه سیستم کلاسیک تحصیلات عالی و آموزش حضوری در دنیا امروز سیستم های پیشرفته دیگری چون آموزش غیر حضوری، نمیه حضوری، آموزش از راه دور یا آنلاین ثمر بخشی خود را دارد.

در افغانستان هم با آنکه پوهنتون های خصوصی به شکل حضوری تدریس می کنند و امکانات زیادی برای محصلین فراهم شده تا جوانان به تحصیلات شان ادامه دهند، اما هستند شماری از جوانان که بنا به دلایل مختلف نتوانسته اند تحصیلات حضوری را پیش ببرند و یا هم بنا به مشکلات اقتصادی تحصیل را درنیمه راه رها کرده مصروف کار و غریبی شده اند.

اما تحصلات ار راه دور یا آنلاین، این فرصت را به جوانان مهیا ساخته است تا تحصیلات شان را به شکل آنلاین از طریق انترنت در موسسات خصوصی داخلی و خارجی ادامه دهند و تحصیلات آنلاین از طریق انترنت بیشتر مورد استقبال جوانان قرار گرفته است چون با وجود داشتن وظیفه، علاقه مند به تحصیل و کسب اسناد پوهنتون نیز می شوند.

سونیا عسکرزی منیجر بانک بین المللی افغانستان یکی از دختران جوان است که در بخش آموزش نیمه حضوری یا آنلاین در یکی از موسسات تحصیلی خصوصی مصروف تحصیل است او از اینکه تحصیلات عالی از طریق آنلاین را انتخاب کرده است راضی به نظر می رسید.

با آنکه تحصیلات عالی به شکل آنلاین در افغانستان عمر طولانی نداشته و دسترسی به انترنت نیز قبل از این محدود بود اما این شیوه از چند سال به این سو راه خود را در افغانستان باز کرده است که اکثر جوانان توانسته اند تحصیلات خود را از این طریق پیش ببرند.

مشکلات اقتصادی، ناامنی و اجازه ندادن برخی از خانواده ها به دختران جوان شان در محیط اکادمیک یکی دیگر از معضلاتی است که شماری از جوانان نتوانسته اند تحصیلات عالی شان را ادامه دهند اما تحصیل از طریق آنلاین توانسته این مشکل جوانان را حل بسازد.

مریم که ماستری در بخش اداره عامه دارد و در یکی از موسسات خصوصی کار می کند می گوید، هر چند آموزش حضوری در پوهنتون ها بهتر است اما تحصیل از طریق آنلاین نیز می تواند بسیار مفید باشد او یاد خیری از یک دوست خود می کند که خانواده اش برایش اجازه تحصیل حضوری را نداده اند اما از طریق تسهیلات آنلاین توانست تحصیل خود را پیش ببرد.

انجینر نجیب الرحمن صبوری استاد فاکولته انجنیری پوهنتون کابل ضمن اینکه از نوعیت آموزش آنلاین یاد کرد از جمله کسانی است که خانم اش ماستری در رشته بزنس یا تجارت را از طریق آنلاین بدست آورده است.

اما شماری از جوانان دیگر که تحصیلات عالی را به شکل آنلاین پیش می برند یک نوع نگرانی دارند که بعد از ختم تحصیل آیا اسناد تحصیلی شان قابل اعتبار خواهد بود یا خیر؟

ما هم این مشکل و نگرانی جوانان را با وزارت تحصیلات عالی افغانستان در میان گذاشتیم مسوولان این وزارت گفتند، آن عده از جوانانی که به شکل آنلاین تحصیل می کنند، قبل از اینکه در کدام رشته که می خواهند تحصیل کنند یا تحصیلات شان را به پایان رسانده اند باید با وزارت تحصیلات عالی در تماس شوند تا اسناد شان مورد ارزیابی قرار بگیرد. در این مورد عبدالعظیم نوربخش سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت، شماری از پوهنتون های خصوصی داخلی یا خارجی که ثبت و راجستر شده وزرات تحصیلات عالی نباشد و یا هم مسدود شده باشد و جوانانی که سند تحصیلی آنلاین را از این گونه موسسات بدست بیاورند قابل اعتبار نمی باشد.

در اخیر عبدالعظیم نوربخش سخنگوی وزرارت تحصیلات عالی افغانستان گفت، اگر جوانان می خواهند که اسناد تحصیلی آنلاین شان قابل اعتبار باشد می توانند به ریاست عمومی انسجام امور اکادمیک این وزرات بخش ارزیابی، مراجع کنند تا اسناد شان را مورد ارزیابی قرار دهند.

ترتیب کننده برنامه: فروزان حبیب زاده
وقت نشر برنامه: روز های شنبه و دوشنبه


please wait

No media source currently available

0:00 0:11:41 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG