لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۴

«تعدادی از منسوبین پولیس بخاطر شرکت در کمپاین های انتخاباتی برطرف شدند»


صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان
به تازه گی وزارت داخله افغانستان گفته که در چند ماه گذشته بیش از ده تن از منسوبین پولیس را به دلیل اشتراک در کمپاین های رسمی و غیر رسمی انتخاباتی نامزدان، از وظیفه سبک دوش کرده اند.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت به روز جمعه به رادیو آزادی گفت که پولیس افغان مکلف است تا اصل بی طرفی را در انتخابات رعایت کند.

وی به آن عده از افراد پولیس که از امکانات دولتی به نفع نامزدان در کمپاین های انتخاباتی استفاده می کنند هشدار داد که بزودی مجازات خواهند شد:

« در چند ماه گذشته ده الی دوازده نفری که نهاد های کشفی ما ثابت ساختند که آنان در کمپاین ها مصروف بودند، آنان از وظایف شان سبک دوش شدند و اگر اسناد دقیق وجود داشته باشد، بدون شک اول وظیفه همچون افراد به تعلیق در آورده می شود، سپس به نهاد های عدلی و قضایی سپرده می شوند تا همچون مسایل پیگیری شود.»

در یک اعلامیه مطبوعاتی وزارت داخله هم چنان گفته شده که منسوبین پولیس باید پیش از شرکت در کمپاین های انتخاباتی، استعفای خود را از صفوف پولیس اعلام نموده و مسوولیت وظیفه یی خود را رفع نمایند تا در بی طرفی پولیس خدشهء وارد نشود و انتخابات به گونه شفاف و قابل قبول برگزار گردد.

در عین حال کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته که شکایاتی را در ارتباط به استفاده از وسایل دولتی در کمپاین های انتخاباتی از سوی برخی نامزدان دریافت کرده اند.

نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که بررسی این شکایت نامه ها را هفته آینده آغاز می کنند:

« ما هم نگران این موضوع هستیم که از وسایط و امکانات دولتی به نفع کاندیدان مشخص در کمپاین های انتخاباتی استفاده نشود مخصوصاً در رابطه به استفاده وسایط پولیس نگرانی های وجود دارد و به روز شنبه یکی از جلسات علنی کمیسیون راجع به بررسی استفاده از وسایل دولتی توسط یکی از نامزدان ریاست جمهوری به طور علنی برگزار می گردد.»

تحلیلگران و ناظرین روند انتخابات گفته اند که استفاده از وسایل و امکانات دولتی در کمپاین های انتخاباتی، مشروعیت انتخابات را زیر سوال می برد.

اما مقامات حکومتی همواره تعهد کرده اند که جلو سوء استفاده از امکانات دولتی در کمپاین های انتخاباتی را خواهند گرفت.

مبارزات انتخاباتی میان یازده نامزد ریاست جمهوری از تاریخ سیزدهم دلو آغاز شده و در سیزدهم حمل سال 1393 هجری شمسی پایان می یابد.

جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG