لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۶

«امریکا برای امضای توافقنامه امنیتی منتظر رهبر آینده افغانستان خواهد ماند»


در حالیکه روز گذشته رییس جمهور کرزی یک بار دیگر برای امضای تفاهمنامهء امنیتی و دفاعی با واشنگتن بر شرایط قبلی حکومت افغانستان تاکید کرد، یک مقام امریکایی می گوید، قصر سفید برای امضای تفاهمنامهء امنیتی و دفاعی با افغانستان، انتظار رییس جمهور آیندهء آن کشور را خواهد کشید.

به گفتهء این مقام ، در مورد اینکه بعد از سال 2014 میلادی به چی تعداد عساکر امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند، شاید آسان ترین راه کار با رییس جمهور آیندهء افغانستان باشد.

این مقام امریکایی که در گزارش آژانس خبری اسوشیتدپرس از او نام گرفته نشده است، می گوید:
"حتی قبل از آزادی 65 زندانی از محبس بگرام، قصر سفید این احتمال را رد نکرده بود که شاید تا پایان انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 انتظار خواهد کشید تا تفاهمنامهء امنیتی و دفاعی امضا شود."

به قول این مقام، بارک اوباما رییس جمهور امریکا تا هنوز در این مورد تصمییم نهایی را نگرفته است.
به گفتهء وی نظامیان امریکایی با تهدید ها و دشواری های زیادی مواجه اند.

حامد کرزی بعد از اجلاس سه جانبه در انقره با اشاره به تفاهمنامهء امنیتی و دفاعی با ایالات متحدهء امریکا، به خبرنگاران گفت، تفاهمنامهء امنیتی و دفاعی با واشنگتن مهم است،.

اما حامد کرزی بار دیگر بر شرایط حکومت افغانستان تاکید کرده گفت، شرط ها برای تقویت این تفاهمنامه است.

قرار است ماموریت محاربوی نیرو های بین المللی به رهبری امریکا در افغانستان در پایان سال 2014 میلادی خاتمه یابد، اما ایالات متحده می خواهد تعدادی از نظامیان اش را در افغانستان نگهدارد تا نیرو های امنیتی افغان را آموزش داده، با گروه های تروریستی مبارزه کند.

مقام امریکایی که آژانس خبری اسوشیتدپرس از افشای نامش خودداری کرده است می گوید، قبلاً قصر سفید انتظار داشت تا حامد کرزی تا پایان سال 2013 میلادی تفاهمنامهء امنیتی و دفاعی را با واشنگتن امضا کند، اما زمانیکه این مهلت پایان یافت، مقامات ادارهء رییس جمهور اوباما تاکید کردند، تا این تفاهمنامه در جریان چند هفته نه چند ماه، باید امضا شود، اما این کار نشد.
XS
SM
MD
LG