لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۳۰

ایران در انتقال اجساد افغانان که در زاهدان کشته شدند همکاری نمی کند


تعدادی از مهاجران افغان در ایرن (آرشیف)
نور محمد نوری عضو مشرانو جرگهء افغانستان از ولایت کاپیسا می گوید، حکومت ایران در انتقال اجساد 9 افغانی که در ایران کشته شده اند، همکاری نمی کند.

یک گروه 37 نفری مهاجران غیر قانونی افغان که برای کار روانهء ایران شده بودند، بر موتری که آن ها در آن سوار بودند، روز دوشنبه گذشته در منطقهء میناب زاهدان از سوی نیرو های ایرانی فیر شد که در نتیجهء تیر اندازی و چپه شدن موتر 9 تن آنها کشته شدند.

قبل از این شمار کشته شدگان این حادثه شانزده نفر گزارش شده بود.

سناتور نور محمد نوری به رادیو آزادی گفت، شورای امنیت افغانستان و وزارت خارجه با حکومت ایران در تماس اند، ولی تهران در انتقال اجساد کشته شدگان همکاری نمی کند.
او می گوید:

« حکومت افغانستان باید با آن ها مذاکره کند. مردم دنیا به کشور های همجوار رفت و آمد می کنند، ولی چنین تیر اندازی بر مردم بی گناه قابل توجیه نیست. این ها نه دزد بودند و نه چیزی دیگر، از ایام مهاجرت ها مردم ما برای کار به آنجا می روند، وضع اقتصادی ما ناگوار است. آنها چنین ظلم بر ما روا می دارند. ما این عمل ایرانیان را به شدت محکوم می کنیم.»

پنج نفر دیگر در این حادثه از سوی نیرو های ایرانی دستگیر شده و بیش از 20 نفر دیگر زخمی اند.

چون وضعیت برخی زخمی ها وخیم خوانده شده است، بیم آن می رود که شمار کشته شدگان این حادثه افزایش یابد.

اجساد به شفاخانهء ابوالفضل زاهدان انتقال داده شده اند.

در گذشته نیز شماری از افغان ها در چنین حوادث در ایران کشته شده اند. گروهای حقوق بشر به خاطر رفتار بد با افغان ها از حکومت ایران انتقاد کرده اند.

برای اعتراض بر چنین اعمال در ایران و جلوگیری از انتقال اجساد افغان ها به کشور شان، ولایت سرحدی هرات در گذشته شاهد چندین تظاهرات بود.
XS
SM
MD
LG