لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۴۰

عثمانی: استخبارات خارجی مذاکرات صلح را مختل می کنند


ضرار احمد عثمانی وزیر امور خارجه افغانستان
وزیر امور خارجه افغانستان می گوید، ادارات استخبارات خارجی مذاکرات صلح بین حکومت افغانستان و طالبان را مختل می سازند.

ضرار احمد عثمانی در مصاحبه با یک رسانهء ترکی گفت:
«اگر ادارات استخباراتی در پروسه گفتگو های صلح با طالبان، مداخله نمی کردند، تا حال مذاکرات می توانست آغاز شوند.»

وزیر خارجه افغانستان که در مذاکرات سه جانبه بین افغانستان، پاکستان و ترکیه در انقره رییس جمهور کرزی را همراهی می کرد، این مطلب را دیروز بیان کرد.

ضرار احمد عثمانی وزیر امور خارجه افغانستان در ادامه صحبت خود گفت، اگر عناصر خارجی طالبان را کمک نمی کردند، آنها نمی توانستند که مقاومت کنند.

وزیر خارجه افغانستان در ادامه صحبت اش علاقمندی خود را به گفتگو های صلح با طالبان ابراز کرد.

ضرار احمد عثمانی در اشاره به امضای موافقتنامه بین کابل و واشنگتن گفت، حکومت افغانستان می خواهد که نخست مذاکرات با طالبان آغاز شوند و پس از آن موافقتنامه همکاری امنیتی و دفاعی امضا خواهد شد.

افغانستان و امریکا ماه ها وقت را برای گفتگو و مذاکره روی موافقتنامه دو جانبه امنیتی و دفاعی صرف کردند که بر اساس آن به حضور نظامی امریکا پس از سال 2014 میلادی در افغانستان اجازه داده می شود.

ناتو پلان دارد که تا سال 2014 میلادی عساکر محاربوی اش را از افغانستان بیرون کند و در آموزش، مشوره و تجهیز نیرو های امنیتی افغان را کمک نماید.

اما این پلان ناتو، نگرانی ها در باره ازدیاد احتمالی حملات طالبان در افغانستان پس از خروج این نیرو ها را افزایش می دهند.

ضرار احمد عثمانی گفت، 98 درصد مردم افغانستان می خواهند که موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی با امریکا امضا شود. اما به گفتهء وی مذاکره روی موافقتنامه صلح با طالبان یک گام دقیق پیش از امضای این سند به شمار می رود.
XS
SM
MD
LG