لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۷

دیدگاه برخی از کارشناسان در مورد اجلاس سه جانبهء ترکیه


احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی
در هشتمین دور اجلاس سه جانبهء سران افغانستان، پاکستان و ترکیه، صدراعظم پاکستان یک بار دیگر بر تعهدات این کشور جهت تامین صلح در افغانستان تاکید کرد.

اما برخی از کارشناسان افغان می گویند که پاکستان هیچگاه همکاری صادقانه در خصوص پیشبرد گفتگو های صلح افغانستان و کشاندن مخالفان مسلح این کشور به میز مذاکرات صلح نداشته است.

احمد سعیدی یکی از این کارشناسان می گوید با توجه به باقیماندن کمتر از دو ماه به ختم دوره کاری رییس جمهور کرزی، پاکستان در این مدت حکومت افغانستان را کمک نخواهد کرد:

« هفت دور این نشست ها چه نتایج مثبت را به بار آورد که این نشست به بار بیآورد. حکومت افغانستان کمتر از50 روز به عمرش مانده هیچ سیاست مداری یا هیچ منطقی حکم نمی کند که پاکستانیان با این گونه حکومت قرارداد و همکاری های درازمدت را عملی کنند.»

در هشتمین دور اجلاس سه جانبه پاکستان، افغانستان و ترکیه علاوه بر روند صلح افغانستان روی مشکلات ترانزیت، ترانسپورت و تجارت با پاکستان و یک سلسله مسایل دیگر بحث صورت گرفت.

با این حال ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری در صحبت با رادیو آزادی گفت که رییس جمهور کرزی در این نشست با پیام های واضح یکبار دیگر روی همکاری های جدی پاکستان و امریکا برای تامین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه تاکید کرد.

رییس جمهور کرزی گفته است که بدون همکاری صادقانه این دو کشور دامنه جنگ و نا امنی ها در افغانستان و منطقه دیگر هم افزایش خواهد یافت.

اولین دور نشست سه جانبه پاکستان افغانستان و ترکیه در سال 2007 میلادی برگزار شد.

در پایان هشتمین دور این نشست ها در انقره نوازشریف صدراعظم پاکستان در یک نشست خبری گفت که یگانه راه حل بحران افغانستان آشتی و پروسه سیاسی می باشد تا این کشور و تمام منطقه از بیماری جنگ نجات پیدا کنند.

اما برخی دیگر از کارشناسان افغان بر سیاست های خارجی پاکستان انتقاد کرده و به نتایج این گفتگو ها به دیده شک می نگرند.

ودیرصافی یک تن از این آگاهان از ضعف حکومتداری در افغانستان نیز سخن گفته و دیدگاه اش را چنین ابراز می کند:

« افغانستان مانند پاکستان یک حکومت قوی ندارد. افغانستان با مردم خود نزدیک نیست. وحدت ملی در کشور تامین نشده و پروسه دولت سازی در افغانستان هنوز تکمیل نشده است، به همین لحاظ افغانستان یک حکومت ضعیف دارد که خلاء بین حکومت و مردم زیاد است.»

از سوی هم مقامات افغان نتایج این نشست را مثبت ارزیابی کرده و اظهار امیدواری می کنند که پاکستان بتواند نقش اش را در راستای آغاز عملی گفتگو های صلح افغانستان به درستی ایفا نماید.

آنان می گویند، چون افغانستان و پاکستان هر دو از تروریزم و نا امنی ها رنج می برند، از این رو به نتایج این نشست امیدوار اند.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG