لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۵

در یک نشست علنی شکایات علیه 4 نامزد ریاست جمهوری اعلان شد


کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می گوید از آغاز کمپاین های انتخابات ریاست جمهوری تا اکنون چهار مورد شکایت به این کمیسیون رسیده اند.

در یک نشست این کمیسیون که به روز شنبه به هدف رسیده گی به شکایات انتخاباتی راه اندازی شد، یکی از نامزدان به پرداخت جریمه نقدی محکوم و یکی دیگر از آنها به لوی څارنوالی راجع گردید.

اشرف غنی احمد زی به دلیل استفاده غیر قانونی از دو موتر زرهی دولتی به پرداخت پنجاه هزار افغانی جریمه نقدی محکوم گردید.

عبدالستار سعادت رییس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در این مورد چنین گفت:

« بناء حکم خود را بر پنجاه هزار جریمه صادر می کنم که داکتر صاحب اشرف غنی احمدزی بخاطر نقض مادهء شصت و هشت و مادهء نه که بند های دو و نوزده می شود به پنجاه هزار افغانی جریمه نقدی به مجازات محکوم می کنیم.»

به گفتهء وی آقای احمدزی از دو موتر زرهی دولتی به گونهء غیر قانونی در جریان کمپاین هایش استفاده کرده است.

شکایت در خصوص عدم واگذاری این واسطه ها از سوی ادارهء امور و دارالانشای شورای وزیران صورت گرفته است.

شکایت بعدی از سوی تلویزیون خصوصی کابل نیوز بر داوود سلطانزوی در این کمیسیون به ثبت رسیده بود.

تخطی داوود سلطانزوی به دلیل توهین و تهدید به دو خبرنگار بنابر نبود مادهء مشخصی در قانون انتخابات در این مورد، صبغه جرمی گرفت و به لوی څارنوالی راجع گردید.

با آن که آقای سلطانزوی در مورد این فیصلهء کمیسیون شکایات انتخاباتی ابراز نظر نکرده اما در مصاحبهء که اخیراً با رادیو آزادی داشت اتهامات در خصوص توهین به این خبرنگاران را رد کرده است.

در این حال حمید الله فاروقی رییس دفتر مطبوعاتی اشرف غنی احمدزی در صحبت با رادیو آزادی فیصله در این خصوص را بی اساس خوانده و گفت که آقای احمدزی از موتر های استفاده می کند که حکومت در اختیار تمام نامزدان قرار داده است.

وی ابراز امیدواری کرد که کمیسیون فیصلهء اش را در این خصوص تغییر بدهد:

« از امکانات دولتی که بخاطر حفظ حیات منسوبین دولتی که آقای احمدزی را تعقیب می کردند از این واسطه ها به اساس ملحوظات امنیتی استفاده شده اما وسیلهء زرهی که خود داکتر صاحب استفاده می کند شخصی بوده و متعلق به خودش است.
امیدوار هستیم که کمیسیون شکایات انتخاباتی با توجه به ارائه اسناد و شواهد که ما در این رابطه داریم در خصوص تصمیم شان تجدید نظر بکند.»


در عین حال کمیسیون شکایات انتخاباتی یک نامه را به خاطر توصیه به عبدالرب رسول سیاف یکی از نامزدان دیگر ریاست جمهوری هم فرستاد.

به گفتهء مسوولان در این کمیسیون از آقای سیاف شکایت شده که از موتر های رنجر پولیس و سایر موتر های دولتی برای کمپاین های انتخاباتی او استفاده صورت گرفته است.

از عبدالرحیم وردک نامزد دیگر ریاست جمهوری هم شکایت صورت گرفته که از دو کارمند ریاست معارف ولایت پروان به خاطر کمپاین های انتخاباتی اش استفاده نموده اما بنابر نبود اسناد و شواهد در این زمینه این شکایت نادیده گرفته شد.

سحرلیوال
XS
SM
MD
LG