لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۶

ثبات: تلاشها برای انتقال اجساد افغانها از ایران جریان دارد


مقامات افغان می گویند، صحبت ها در خصوص انتقال اجساد مهاجرین افغان به کشور که در ایران کشته شده اند، با مقامات ایرانی جریان دارند.

با آن که شکایت های از عدم همکاری ایران برای سپردن اجساد تعدادی از مهاجرین افغان که به اساس گزارش ها به تازه گی توسط نیرو های ایرانی کشته شده اند وجود دارند، اما مقام های افغان می گویند، مذاکرات در این خصوص با ایران جریان دارد.

مقامات محلی ولایت نیمروز تایید کرده اند که حدود چهار روز قبل شماری از مهاجرین افغان که بطور غیر قانونی می خواستند از خاک پاکستان وارد ایران شوند هدف تیر اندازی نیرو های امنیتی ایران قرار گرفتند.

سرور ثبات والی نیمروز به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، این حادثه در منطقه هرمزگان ایران بوقوع پیوسته است:

« هموطنان ما که غرض کار به ایران روان بودند در یکی از ولایات ایران مورد حمله قرار گرفتند و به شهادت رسیدند تعداد شان را مشخص بیان نکردند گفتند که بیشتر از 16 نفر در این مسیر حرکت کردند و از آن جمله تعداد زیاد آنها به شهادت رسیدند و تعدادی هم زخمی شدند.»

آقای ثبات همچنان گفت، مسوولان در قونسلگری افغانستان در ایران به آنها گفته اند که پس از طی نمودن مراحل قانونی، اجساد مهاجرین افغان به آنها سپرده خواهند شد.

آقای ثبات در مورد تعداد دقیق کشته و زخمی شده گان افغان ها در این رویداد معلومات ارایه نکرد اما گفت که بیشتر افغان های کشته شده باشنده های اصلی ولسوالی اله سای ولایت کاپیسا بودند.

به اساس گزارش ها بس حامل یک گروه 37 نفری افغانان که قصد رفتن به ایران را داشتند، از سوی پولیس ایران مورد تیر اندازی قرار گرفت که نُه تن شان کشته و 20 نفر دیگر آنان زخمی شدند.

در همین حال نور محمد نوری یک تن از نماینده های مردم ولایت کاپیسا در مشرانو جرگه به روز جمعه به رادیو آزادی گفته بود که شورای امنیت افغانستان و وزارت خارجه با حکومت ایران در تماس اند اما مقامات آن کشور در خصوص انتقال اجساد این افغان ها همکاری نمی کنند.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجهء افغانستان می گوید که آنان هم گزارش های را در مورد این رویداد دریافت کرده اند.

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت، تا هنوز مقامات ایرانی و دیپلومات های افغان در ایران رسماً این حادثه را تایید نکرده اند:

« ما بشکل غیر رسمی از این گزارش در جریان قرار داریم با سفارت افغانستان در تهران و با جنرال قونسلگری ما در زاهدان تماس گرفتیم به آنها وظیفه سپردیم که این مساله را تعقیب نمایند و همچنان با مقامات ایرانی در این رابطه در تماس شدیم، کدام گزارشی رسمی که این را تایید کند تا به حال برای ما نرسیده است.»

آقای مستغنی اضافه کرد در صورتی که این حادثه بطور رسمی تایید شود مقامات ایرانی در این زمینه با آنها همکاری خواهند کرد.
وی گفت که قبلاً مقامات ایرانی در چنین موارد با آنها همکاری کرده اند.

پیش از این نیز مهاجرین افغان هنگام رفتن به ایران در تیر اندازی نیرو های امنیتی آن کشور کشته و زخمی شده اند.

شماری از نهاد های دفاع از حقوق بشر با انتقاد از حکومت افغانستان می گویند که مقامات افغان از حقوق مهاجرین افغان در ایران به طور لازم دفاع نمی کند.

فرشته ندا
XS
SM
MD
LG