لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۳۸

مستغنی: هنوز هم در مورد کشته شدن افغانها در ایران معلومات در دست نیست


در حالی که از کشته شدن تعدادی از افغانها در ایران حدود یک هفته سپری شده، مقامات افغان می گویند ایران تا حالا در مورد این قضیه رسماً به آنان معلومات نداده است.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه به روز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که در این مورد از قنسلگری افغانستان در ایران و از سفارت ایران در کابل خواستار معلومات شده اند، اما به گفتهء او تا حالا در این مورد معلومات به دسترس آنان قرار نگرفته است:

« ما در مورد کشته شدن افغان ها با قنسلگری افغانستان در ایران، با سفارت ایران در کابل و مقامات مسوول ایران در این مورد تماس گرفته ایم، این گزارش تا حالا رسماً تائید نشده است. »

به گفتهء آقای مستغنی تلاش ها برای روشن شدن این قضیه از سوی آنان ادامه دارند.

به اساس گزارش ها نزدیک به یک هفته پیش تعدادی از افغان های که می خواستند به طور غیر قانونی وارد ایران شوند، در ولایت همرزگان آن کشور از سوی نیروهای امنیتی ایرانی مورد تیر اندازی قرار گرفتند.

نور محمد نوری نمایندهء ولایت کاپیسا در مشرانو جرگه به رادیو آزادی گفت که در این رویداد نزدیک به 9 افغان کشته و بیشتر از 20 تن دیگر زخمی شده اند.

او همچنان گفت، افغان های کشته شده باشنده گان ولسوالی اله سای ولایت کاپیسا بوده اند.

از سوی دیگر برخی از آگاهان امور سیاسی می گویند، حکومت افغانستان مکلف است که از حقوق اتباع این کشور در مقابل کشورهای همسایه دفاع کند.

احمد سعیدی یکی از این آگاهان به روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، ایران نمی خواهد در این راستا با دیپلومات های افغان همکاری کند:

« به باور من اول این که ایران در این مورد با حکومت افغانستان همکاری نمی کند، دوم این که دیپلومات ما باید ایران را مجبور بسازند تا حقایق را به ما بگویند، و سوال کنند که چه موضع وجود دارد، این حق ما در روابط بین الدول است، اگر ما از حقوق افغان های خود دفاع نکنیم این ضعف ما را بیشتر نمایان می سازد. »

به گفتهء آقای سعیدی، حکومت افغانستان حق دارد در این مورد به جامعه جهانی شکایت کند.

قبل از این هم شماری از افغان ها در ایران کشته و یا با برخورد نادرست نیروهای امنیتی آن کشور قرار گرفته اند و این مساله انتقاد نهاد های دفاع از حقوق بشر را هم در پی داشته است.

شماری از افغان ها از حکومت افغانستان انتقاد می کنند که از اتباع اش در ایران و سایر کشور ها به گونهء لازم حمایت نکرده است.


ژوبین احمدی
XS
SM
MD
LG