لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۹ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۲۵

انگیلا مرکل ایران را تهدید به اسرائیل و کشورهای اروپایی می داند


انگیلا مرکل صدراعظم آلمان
انگیلا مرکل صدراعظم آلمان در نشست خبری مشترک با همتای اسرائیلی خود در بیت المقدس دیروز گفت که برلین ایران را نه تنها یک تهدید بالقوه به اسرائیل بلکه به کشور های اروپایی هم می داند.

او گفت:
« ما این تهدید را یک تهدید نه تنها به دولت اسرائیل بلکه یک تهدید عام به اروپا هم می بینیم. اگر به برنامهء انکشاف راکت ها در ایران نظر انداخته شود شما خواهید دید که توانایی اتُمی با امکانات راکت های بالستیکی رابطهء نزدیک دارد.»

ولی صدراعظم آلمان این تقاضای همتای اسرائیلی خود را تائید نکرد که گفت ایران در هر گونه توافق اتُمی با شش قدرت بزرگ جهان باید از همهء فعالیت های اتُمی حساس دست بردار شود:

« اختلاف نظر در مورد این مذاکرات و لزوم دید انجام آن آشکار است. ما تلاش داریم تا غنی سازی در سطح پائین باشد ولی غنی سازی ادامه دارد و من باور دارم که موفق خواهیم شد. ما می خواهیم تا اطمینان حاصل شود که ایران در آیندهء کوتاه امکانات اتُمی نظامی بدست آورده نمی تواند.»

آلمان از مهم ترین متحدان اسرائیل در اروپا به شمار می رود ولی حمایت برلین از حکومت اسرائیل به رهبری صدراعظم نتانیاهو به علت مشکلات در مذاکرات صلح شرق میانه در حال کاهش است.

نظریات صدراعظم آلمان برداشت اروپا نسبت به انکشافات شرق میانه نیز تلقی شده می تواند.

هنگامیکه شش قدرت بزرگ جهان، امریکا، روسیه، فرانسه، چین، بریتانیا و آلمان در ماه نومبر گذشته به یک توافق اتُمی موقت با ایران دست یافتند، صدراعظم اسرائیل آن را یک اشتباه تاریخی خوانده گفت که این توافق در حالیکه تعزیرات بین المللی بر ایران را کاهش می دهد دست این کشور در غنی سازی یورانیم را باز می گذارد که بالاخره پلوتونیم مورد نیاز به ساختن بمب اتُمی را نیز تولید خواهد کرد.

ولی ایران می گوید که برنامهء اتُمی این کشور اهداف مسالمت آمیز را دنبال می کند.
XS
SM
MD
LG