لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۵۶

جشن نو روز در هفتم حمل سال آینده در ولسوالی پغمان تجلیل می شود


جشن عنعنوی نو روز همه سال در یکی از کشورهای آسیایی به سطح منطقه تجلیل می گردد که این بار جشن نو روز در هفتم حمل سال آینده در کابل برگزار می شود.

این میله در ولسوالی پغمان ولایت کابل تجلیل خواهد شد.

گل آغا احمدی رییس دارالانشای کمیسیون برگزاری جشن نو روز به روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی در مورد آماده گی های این جشن گفت:

« پلان که در یازده ماه گذشته توسط کمیسیون برگزاری جشن نو روز ترتیب شده بود گام به گام تعقیب و عملی گردید و شما شاهد بهره برداری قصر پغمان هستید و انشالله در روز بین المللی جشن نو روز به تاریخ هفتم حمل 1393 این جشن برگزار خواهد شد. »

آقای احمدی همچنان گفت، قبل از این جشن عنعنوی نو روز در چهار کشور مختلف تجلیل شده بود و پنجمین مرتبه آن در افغانستان برگزار می شود.

به گفتهء مسوولان این کمیسیون جشن نو روز به دلیل نبود آماده گی های لازم در روز اول سال برگزار نمی شود.

به گفته وی، در این جشن به شمول مقامات افغان شماری از مقامات بلند رتبه کشورهای ایران، پاکستان، تاجکستان، ازبکستان، قرغزستان، قزاقستان، آذربایجان، ترکیه، هند، عراق و معاون سرمنشی سازمان ملل متحد اشتراک می نمایند.

در همین حال مسوولان وزارت معارف می گویند، در کار بازسازی تپه پغمان که یازده ماه قبل آغاز گردیده بود تا اکنون بیش از 16 میلیون دالر که از بودجه دولت پرداخته شده مصرف گردیده است.

وزارت معارف می گوید، در جشن نو روز برعلاوه برنامه های رسمی نمایشگاه صنایع دستی افغانستان نیز به نمایش گذاشته می شود.

کبیر حقمل رییس نشرات وزارت معارف گفت:

« در این جشن برعلاوه پروگرام های رسمی که رییس جمهور افغانستان و روسای جمهور کشورهای دیگر پیام های شانرا ارایه می نمایند، برنامه های مختلف هنری، ورزشی، بزکشی، نیزه بازی برگزار می شود همچنان نمایشگاه صنایع دستی افغانها نیز به نمایش گذاشته می شود به صورت عموم چهره افغانی و فرهنگی افغانستان به دنیا معرفی می شود. »

بخاطر تهیه این گزارش به روز پنجشنبه به تپه پغمان جای که جشن نو روز 1393 در آنجا تجلیل می شود رفتم.

در هر گوشه و کنار این تپه شماری از ورزشکاران، هنرمندان، گروپ اتن، دختران و پسران مکتب که لباس های محلی افغانی به تن داشتند برای تمرین گردهم جمع شده بودند.

از سوی دیگر شماری از گروه تیم اتن با نواختن دهل مصروف اجرای تمرینات بودند.

منگل شوقی یکتن از هنرمندان در صحبت با رادیو آزادی گفت، که بخاطر جشن نو روز آماده گی های لازم گرفته اند:

« ما از طریق وزارت اطلاعات و فرهنگ معرفی شدیم تا در جشن نو روزی کنسرت اجرا نمایم، در این جشن هنرمندان زیادی کنسرت می دهند، هنرمندان خارجی نیز اشتراک می نمایند. »

در میلهء به پیشواز از جشن نو روز شماری زیادی از هنرمندان آمده بودند.

در همین حال شماری از دهاقین که بخاطر سرسبزی تپه پغمان کار می کردند می گویند، همه روز بخاطر آماده گی جشن نو روز از ساعت هشت صبح الی چهار بعد از ظهر مصروف کار هستند.

عبدالمبین یکتن از این دهاقین گفت:
« ما تمام آماده گی ها را گرفتیم، درخت و گل غرس کردیم، چمن ها را سرسبز نمودیم، جاهای که قبلاً تخریب شده بود دوباره بازسازی کردیم، نظر به سال های دیگر بیشتر کار می نماییم. »

وزارت معارف، داخله، تحصیلات عالی، اطلاعات و فرهنگ، احیا انکشاف دهات و شماری از ارگان های ذیربط اعضای کمیسیون برگزاری جشن نو روز می باشند.

به گفته مقامات وزارت معارف، قصر پغمان گنجایش پنجصد نفر را دارد و برای نگهداری وسایط نقلیه دو پارکینگ موتر و همچنان برای نشست سه هیلکوپتر نیز یک میدان کوچک نیز اعمار گردیده است.

گفته می شود تامین امنیت این جشن که مقامات بلند رتبه کشور های آسیایی در آن اشتراک می کنند برای حکومت افغانستان یک چلنج است.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG