لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۰:۱۴

امریکا موافقه کرد که به صدها ترجمان افغان، ویزه می دهد


وزارت خارجه امریکا بطور ناگهانی در مورد دادن ویزه به افغان های که با قوای امریکایی در افغانستان به حیث ترجمان کار می کنند، موافقه نمود.

یک گروه اعضای کانگرس از مجلس نماینده گان و مجلس سنای امریکا کوشش دارند که برنامه دادن ویزه به ترجمانان افغان گسترده تر شود.

به گفته آنها برنامه فعلی مشکل دارد و به اساس آن یک تعداد زیادی از ترجمانان که در کشور خود به خطر حیاتی روبرو هستند از گرفتن ویزه امریکا محروم می شوند.

در این رابطه اعضای مجلس سنا و مجلس نماینده گان کانگرس امریکا در نظر دارند که امروز پنجشنبه پروگرام ویزه خاص مهاجرت به افغانان را پیشنهاد کنند.

به اساس این پروگرام مهلت مراجعه برای گرفتن ویزه ترجمانان که قرار است در خزان امسال به پایان برسد تا ختم سال 2015 تمدید می شود.

به این ترتیب 3 هزار مراجعه کننده دیگر فرصت می یابند که برای گرفتن ویزای امریکا اقدام کنند.

این لایحه برای آن عده ترجمانان که با والدین، اطفال و اقارب نزدیک خود می خواهند به امریکا بروند، زمینه مهاجرت را فراهم می سازد.

اگر این لایحه تصویب شود به اساس آن افغانهای که با رسانه های امریکایی و موسسات غیر دولتی این کشور کار می کنند نیز می توانند اجازه اقامه امریکا را بدست آورند.

عساکر امریکایی تا ختم سال جاری افغانستان را ترک می کنند، از این رو اعضای کانگرس می خواهند به آن افغان های که با خطر رو به رو می شوند، بیشتر کمک شود.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا ماری هیرف در یک ایمیل گفته است این وزارت در صدور ویزه به ترجمانان افغان در ماه های اخیر گام های بزرگی برداشته است.

او همچنان گفته است در سال جاری تا حال وزارت خارجه امریکا به 1600 تقاضا کننده اصلی افغان و 2800 عضو خانواده هایشان ویزه صادر کرده است.

در این افراد فرزندان سن زیر 21 سال شامل می باشند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه امریکا تقاضای 5600 ترجمان دیگر افغان تحت غور بررسی قرار دارد.
XS
SM
MD
LG