لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۲۱

تظاهرات صلح آمیز در بامیان بر علیه اختطاف دختران در نایجریا


سازمان عفو بین المللی می گوید، امیدوار است که در ولایات شمال و شرق افغانستان نیز اعتراضات صلح آمیز بر علیه اختطاف دختران در نایجریا براه انداخته شود.

یک عده از فعالان حقوق بشر روز جمعه در ولایت بامیان دست به تظاهرات صلح آمیز زده و خواهان رهایی حدود سه صد دختری که در نایجریا از سوی گروه بوکو حرام اختطاف شده اند، گردیدند.

حوریه مصدق نماینده سازمان عفو بین المللی در افغانستان در این مورد به رادیو آزادی گفت:

" در این اواخر ما شاهد عکس العمل های مختلف جامعه مدنی افغانستان بودیم و امیدواریم که در نقاط دیگر مثل هرات و شمال نیز جامعه مدنی افغان عکس العمل های شدید شان را نشان بدهند."

چندی قبل بوکو حرام گروه افراطی نایجریایی نزدیک به 300 دختر مکتب را اختطاف کرده و تهدید نمود که آنها را چون کنیزان بفروش خواهد رساند.

بوکو حرام گروه تندرو اسلامی در نایجریا بوده که برای سقوط حکومت و ایجاد یک دولت اسلامی مبارزه می کند.

ایالات متحده امریکا که گروه بوکو حرام را یک سازمان تروریستی اعلان کرده می گوید، این گروه شاید با شبکه القاعده ارتباط داشته باشد.

ابوبکر شیکو رهبر این گروه در ماه اپریل پذیرفت که موتر حامل شاگردان مکتب را که همه دختران اند، اختطاف کرده است.

حوریه مصدق نماینده سازمان عفو بین المللی در افغانستان گفت که افغان ها خلاف همچو اعمال غیر بشری و غیر اسلامی می باشند:

"من به عنوان یک فعال حقوق زن باور دارم که گروه بوکو حرام بخاطر رسیدن به مقاصد سیاسی خود از نام اسلام استفاده نادرست می کند."

اختطاف دختران در نایجریا با عکس العمل شدید جامعه جهانی روبرو شده است.

باراک اوباما رییس جمهور امریکا گفته است که کشورش برای کمک جهت نجات دادن دختران اختطاف شده از همهء امکانات خود بر علیه گروه بوکو حرام استفاده خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG