لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۰۲

سراج: اشتراک افغان ها در جنگ های خارجی را رد نمی کنیم


سراج الحق سراج معاون سخنگوی وزارت خارجه

پس از آنکه حکومت ایران از بازداشت شماری از افغانها و پاکستانی های که قصد یکجا شدن با گروه داعش را داشتند خبر داد، وزارت خارجه افغانستان گفت که آنها این مساله را رد نمی کنند.

سراج الحق سراج معاون سخنگوی وزارت خارجه روزسه شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، به شمول اتباع کشورهای همسایه شماری از فغانها نیز در جنگ های خارجی اشتراک می کنند:

" یک موضوع را به صراحت می گویم که ما رد هم نمی کنیم که نه تنها افغانها بلکه ایرانی ها، پاکستانی ها در جنگ ها اشتراک می کنند اما این جنگ ها عقیده های فردی شان است و این ادعا را رد نمی کنم که اشتراک نمی کنند. "

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر داخله ایران روز دوشنبه گفت که شماری از افغانها و پاکستانی های را که می خواستند از سرحد ایران عبور کنند و با گروه داعش عراق و سوریه یکجا شوند، دستگیر کرده اند.

اما وی در مورد محل بازداشت این افراد و تعداد شان معلومات ارایه نکرده است.

پیش از این گزارش های منتشر گردیده بود که ایران شماری از مهاجرین افغان را در بدل پول به سوریه می فرستد تا در آنجا با مخالفین مسلح جنگ کنند.

با آنکه ایران این گزارش ها را رد کرده است، اما وزارت خارجه افغانستان می گوید، به هیچ کشور این را اجازه نمی دهد که ازاتباع افغانستان در جنگ ها استفاده نمایند.

گروه مسلح دولت اسلامی یا داعش در حال حاضر مناطق زیادی را در عراق و سوریه تصرف کرده و در حال جنگ با حکومت آن کشور ها می باشد.

کشورهای عضو ناتو در اوایل ماه جاری میلادی بخاطر مبارزه علیه این گروه از ایجاد یک ایتلاف خبر داده بودند.

قرار است بارک اوباما رییس جمهورامریکا به تاریخ دهم سپتمبر استراتیژی وسیع خود را برضد این گروه، اعلان نماید.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG