لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۷ جدی ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۰

نیویارک تایمز: یکی از نامزدان خواهان مخفی نگهداشتن نتایج انتخابات شده است


موضوع مذاکرات میان دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان و اعلان نتایج انتخابات در شمار زیادی از رسانه های چاپی غربی به چشم می خورند.

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز می نویسد: یک نامزد ریاست جمهوری افغانستان از مقام ها می خواهد تا نتیجه شمارش آرای انتخابات را مخفی و محرمانه نگهدارند.

روزنامه نوشته که مقاومت و موضع عبدالله عبدالله نشان داد که او تنها در صورتی موافقت خواهد کرد که به تشکیل حکومت وحدت ملی توافق شود.

مقاله نویس اشاره به این دارد که انتظار می رود اشرف غنی احمدزی پس از تفتیش مکمل آرای دور دوم تحت نظارت سازمان ملل متحد، بحیث برنده اعلان شود.

نیویارک تایمز همچنان به سلطان احمد، یکی از رای دهنده گان که انگشتش در ولسوالی کشک کهنه ولایت هرات، پس از رای دهی در روز بیست و چهارم جوزا قطع شد، اشاره کرده است.

به نوشته روزنامه برای سلطان احمد و سایر کسانیکه در انتخابات چهاردهم جون رای دادند، تعویق اعلان نتایج نهایی، خیلی نا امید کننده بود.

نیویارک تایمز در ادامه می نویسد: با اعلان نتایج نهایی، شماری زیادی از رای دهنده ها، دلیلی دارند که چرا ناراحت بوده اند زیرا آنها در جریان امسال، برای دو بار مسوولیت پُر خطر شان را ادا کردند.

روزنامه روی این نکته هم تمرکز کرده که با توافق دو نامزد ریاست جمهوری، برای پُست جدید رییس اجرائیه صلاحیت های قابل توجه داده می شود و عملکرد های وی هم مانند صدراعظم خواهد بود.

نیویارک تایمز همچنان اظهارات مسلم سادات یکی از اعضای تیم عبدالله عبدالله را نشر کرده که گفته است: نتیجه انتخابات برای آنها مشروعیت ندارد زیرا پروسه تفتیش نتوانست آرای پاک را از ناپاک جدا سازد.

ای بی سی نیوز

شبکه خبری ای بی سی نیوز گزارش داده که بحران انتخابات افغانستان نهایتاً به اخیرش رسیده است. به نوشته این شبکه خبری، با گذشت شش ماه از برگزاری انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که نتیجه دور دوم انتخابات را به روز یکشنبه اعلان می کند.

ای بی سی نیوز همچنان می نویسد: هر دو نامزد مذاکرات را به خاطر تقسیم مسوولیت ها میان رئیس جمهور و پُست تازه ایجاد شده رئیس اجرائیه ادامه دادند.

به باور نویسنده مقاله، به نظر می رسد که اشرف غنی احمدزی حدود 55 درصد آرای دور دوم انتخابات را به دست آورده باشد اما هر دو نامزد متعهد شده اند که بدون در نظر داشت نتیجه نهایی، قدرت را در حکومت تقسیم می کنند.

ای بی سی نیوز همچنان می نویسد: نگرانی ها در مورد شکست گفتگو ها وجود داشت که شاید به خشونت ها در افغانستان دامن بزند اما به نوشته این شبکه خبری، هر دو جناح متعهد شده اند که به اختلاف های شان نقطه پایان می گذارند.

XS
SM
MD
LG