لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۰۰

تایمز: افغانستان بالاخره رییس جمهورش را یافت


تقریباً تمامی روزنامه ها و نشریه های معتبر غربی، در مورد توافقنامه حکومت وحدت ملی و اعلان نتایج انتخابات افغانستان مقاله های را نشر کرده اند.

فایننشل تایمز

روزنامه فایننشل تایمز می نویسد: با امضای توافقنامه میان دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان، به جنجال های تقریباً شش ماهه در این کشور نقطه پایان گذاشته شد.

روزنامه به این نکته هم توجه کرده که پُست جدید رییس اجرائیه مشابه صلاحیت های صدراعظم خواهد بود که در رأس شورای وزیران قرار خواهد داشت و در عین حال رییس جمهور، کابینه را رهبری خواهد کرد.

فایننشل تایمز همچنان می نویسد: با امضای این توافقنامه، راه ها برای کنار رفتن رییس جمهور کرزی پس از سیزده سال از قدرت و تسلیم دهی قدرت به اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله هموار می شود.

به نوشته مقاله نویس، تیم آقای غنی تاکید می کند که حکومت وحدت ملی به معنای تقسیم قدرت به شکل پنجاه - پنجاه نخواهد بود اما دسته آقای عبدالله فشار آورده است که اشتراک در حکومت آینده به صورت مساویانه خواهد بود.

روزنامه همچنان می نویسد: بی ثباتی سیاسی افغانستان از دور نخست انتخابات، اقتصاد این کشور را شدیداً صدمه زد و در نتیجه در آمد و عواید در سال روان مالی حدود سی درصد کاهش یافت.

فایننشل تایمز به حضور آینده نیرو های بین المللی در افغانستان اشاره کرده و می نویسد: یکی از نخستین کار های که اشرف غنی احمدزی رییس جمهور منتخب افغانستان با آغاز کارش به انجام آن نیاز دارد، امضای توافقنامه امنیتی با ایالات متحده امریکاست.

تایمز

روزنامه بریتانیایی تایمز مقالهء را نشر کرده است با عنوان "افغانستان بالاخره رییس جمهورش را یافت."

روزنامه با اشاره به امضای توافقنامه ایجاد حکومت وحدت ملی میان اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله می نویسد: این توافق یک پیروزی برای جان کری وزیر خارجه امریکا بود که نخستین بار برای ایجاد حکومت وحدت ملی در افغانستان تلاش کرد.

تایمز در مورد اعلان نتایج نهایی دور دوم انتخابات هم نوشته که یکی از تقاضا های اصلی عبدالله عبدالله همین بود که کمیسیون انتخابات افغانستان، نتایج بازشماری آرا و انتخابات را اعلان نکند زیرا به ادعای آقای عبدالله در انتخابات تقلب گسترده صورت گرفته است.

با آنکه قصر سفید گفته است که به پروسه دیموکراتیک احترام می گذارد اما روزنامه می نویسد: یگانه راه برای پیشرفت در افغانستان اینست که حکومت این کشور نسبت به آرا باید بیشتر به نتیجه مذاکرات متکی باشد.

تایمز در پایان مقاله اش نوشته است: ایالات متحده امریکا خیلی روی حل بحران انتخابات فشار آورد تا در نتیجه رییس جمهور آینده افغانستان پیمان امنیتی را با امریکا امضا کند و این چیزیست که حامد کرزی آنرا رد کرد اما اشرف غنی احمدزی گفته است که توافقنامه امنیتی با واشنگتن را امضا می کند.

این سند به امریکا اجازه می دهد تا تقریباً حدود ده هزار نظامی اش را پس از سال 2014 در افغانستان نگهدارد.

XS
SM
MD
LG