لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۷ جدی ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۱

ویسا: چرا انتخابات افغانستان بدنام شد؟


روزنامه های چاپ امروز کابل در کنار مسایل دیگر به اظهارات تازه رییس جمهور کرزی و به مساله امضای موافقتنامه امنیتی ودفاعی با امریکا پرداخته و مطالب را به نشر رسانیده اند.

ویسا

روزنامه غیردولتی ویسا در صفحه اول اش سخنان روزگذشته حامدکرزی درمراسم خداحافظی با کارکنان خدمات ملکی افغانستان را منعکس کرده که گفته است، حکومت جدید باید در روابط اش با غرب بخصوص امریکا از احتیاط کار بگیرد.

مقاله نویس نوشته که رییس جمهور جدید افغانستان باید به این مساله دقیق فکرکند که چرا انتخابات افغانستان بدنام شد؟ در عقب پرده دست کی بود که به بحران دامن می زد؟

مقاله نویس درپاسخ به این پرسشها گفته است که حکومت جدید باید بداند که امریکا و ناتو و سایرکشورهای غرب در افغانستان اهداف خود شان را دنبال می کنند.

سرنوشت

دراین حال روزنامه غیردولتی سرنوشت به نقل از رییس جمهورکرزی نوشته که امریکا در قسمت تامین صلح درافغانستان بازی دوگانه را به پیش می برد.

درادامه مطب به نقل ازکرزی گفته شده که تامین صلح و ثبات درافغانستان به پاکستان و امریکا ارتباط دارد و اگراین دو کشور بخواهند، جنگ در افغانستان خاتمه می یابد.

محور

روزنامه محور نوشته که حامدکرزی درمحفل خداحافظی اش از قدرت به یک سلسله مسایل مهم اشاره کرد که از آن جمله انتقال مسالمت آمیز قدرت ازمهم ترین آن به حساب می آید.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد هم به سخنان روز گذشته حامدکرزی اشاره کرده و نوشته که امریکا می تواند با آوردن فشاربالای پاکستان، دست اینکشور را ازکارهای خراب در قبال افغانستان بگیرد، اما پرسش اساسی اینست که چرا چنین اقدامی نشده است؟

مقاله نویس درادامه نوشته که حکومت جدید باید با پاکستان از احتیاط کاربگیرد و فریب نیرنگهای اینکشور را نخورد.

ویسا

روزنامه ویسا درصفحه نخست اش به مساله دیگری پرداخته و نوشته که یک هفته پس از مراسم تحلیف رییس جمهور جدیدافغانستان، موافقتنامه امنیتی و دفاعی با امریکا امضا می شود.

مقاله نویس، این مطلب را به نقل ازمصاحبه عبدالله عبدالله با تلویزیون سی ان ان نوشته است.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد به نقل از یک تعداد ازسناتوران در مشرانو جرگه افغانستان نوشته که در امضای موافقتنامه امنیتی ودفاعی با امریکا نباید ازعجله کار گرفته شود.

اما مقاله نویس نوشته که تعداد دیگری از اعضای مشرانو جرگه ازحکومت جدید خواسته اندکه درامضای موافقتنامه امنیتی ودفاعی با امریکا به نیاز افغانستان به داشتن چنین توافقی با امریکا به طورخاص باید توجه شود.

جمشید حبیب زاده

XS
SM
MD
LG