لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۳ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۵

"رئیس جمهور غنی برای اقدامات عملی، 3 ماه ضرب العجل به پاکستان تعیین کرد"


شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل، در کنار سایر موضوعات در مطالب شان به روابط افغانستان و پاکستان و انجام حملات تروریستی از سوی طالبان پرداخته اند.

ویسا

روزنامه مستقل ویسا می نویسد که رئیس جمهور اشرف غنی برای یک سلسله اقدامات عملی، سه ماه ضرب العجل برای پاکستان تعیین کرده است.

در ادامه مطلب آمده که رئیس جمهور در دیدار با مقامات پاکستانی هشدار داده، هر طرفی که خواب سقوط حکومت افغانستان را در سر می پروراند، بداند که این آرمان اش هرگز تحقق نخواهد یافت.

در سر مقاله همین روزنامه پرسشی مطرح شده که آیا اردو و استخبارات پاکستان در مورد مشکلات منطقه حاضر به تغیر دیدگاه و سیاست شان خواهند بود یا خیر؟

در ادامه سرمقاله آمده که ابراز اینگونه حرف ها تنها از طریق مجرا های دیپلوماتیک کافی نیست بلکه باید در این راستا اقدامات عملی صورت گیرد.

انیس

روزنامه دولتی انیس در سر مقاله اش نوشته که روسای جمهور افغانستان و پاکستان با هم تعهد کرده اند که هر دو به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور های شان احترام قایل اند.

به باور سرمقاله نویس اکنون زمان آن فرا رسیده است که مقامات دو کشور بالای همدیگر اعتماد نمایند و مشترکاً در برابر مبارزه با تروریزم اقدام نمایند.

انیس در یک مطلب دیگر نوشته که افغان ها می خواهند تا مقامات پاکستانی به تعهدات اخیر شان با جدیت عمل نمایند.

در همین حال برخی از نشریه های کابل، مطالب و تبصره های شان را به حملات انتحاری اخیر از سوی طالبان اختصاص داده اند.

محور

روزنامه محور می نویسد که بی توجهی ارگان های کشفی و امنیتی افغانستان، طالبان مسلح را با جرائت ساخته است.

در ادامه مطلب آمده که تحلیلگران افغان می گویند که نیاز است تا ظرفیت های کاری ارگان های کشفی بیشتر از پیش تقویت گردد و به تطبیق پالیسی های امنیتی توجه بیشتر صورت گیرد.

نویسنده می گوید که حملات اخیر در کابل و برخی از ولایات، امیدواری های تازه برای سرمایه گزاری در کشور را با چالش مواجه ساخته است.

آرمان

روزنامه آرمان ملی با انتقاد از ادارات امنیتی کشور نوشته که این ارگان ها نتوانسته اند جلو حملات تروریستی اخیر را بگیرد.

نویسنده به حکومت افغانستان پیشنهاد می کند که جلو حملات تروریستی که افغانان را قربانی می گیرد، گرفته شود.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله اش نوشته که کشورهای که با افغانستان توافقنامه های امنیتی و دفاعی را امضاء کرده مسوولیت دارند تا در راستای تامین امنیت و ثبات این کشور نقش شان را ایفا نمایند.

ویدا بره کی

XS
SM
MD
LG