لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۱۶

افغانستان

کاپیسا: شماری از زورمندان نمی گذارند که دو قوماندان محلی بازداشت شوند

آمر امنیت قوماندانی امنیهء کاپیسا می گوید، شماری از زورمندان نمی گذارند که دو قوماندان محلی این ولایت را به پنجهء قانون بسپارند.

عبادالله تلوار در صحبت با رادیو آزادی گفت، که در نتیجهء فعالیت های غیرقانونی افراد این دو قوماندان و درگیری میان آنها برای باشنده های درهء دُرنامه ولسوالی کوه بند مشکلات زیاد ایجاد شده است.

به گفتهء تلوار، این دو قوماندان از حمایت برخی زورمندان برخوردار استند.

او در ادامه افزود:

" در آنجا دو گروه قطاع الطریق، قاتلین و بی بند و بار حضور دارند. با مسوولیت می گوییم که همین افراد دستان بلند دارند و دولت در مورد شان آگاه است. ما در این ارتباط با وزارت داخله در تماس شده ایم و در مورد شان به زودترین فرصت تصمیم خواهیم گرفت. "

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی از محل، مردم شکایت دارند که از سال گذشته به این سو بخاطر خصومت های شخصی درگیری های مسلحانه میان افراد ضابط وکیل و گل نظیم ادامه دارند.

مردم محل شکایت دارند که در جریان این درگیری شماری از غیرنظامیان کشته و زخمی شده اند.

این دو قوماندان در این باره تبصره نکرده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

طالبان میگویند که ۲۰۰ هزار نمره زمین را برای مهاجرین برگشته از پاکستان اختصاص داده اند

مهاجرین افغان بازگشته از پاکستان در حال حاضر اکثرا در بی خانه گی و یا هم در زیر خیمه های موقت زنده گی می کنند
مهاجرین افغان بازگشته از پاکستان در حال حاضر اکثرا در بی خانه گی و یا هم در زیر خیمه های موقت زنده گی می کنند

یک مقام ارشد طالبان ادعا می کند که دوصد هزار نمره زمین برای مهاجرین افغان برگشت داده شده از پاکستان اختصاص داده شده است.

عطاالله عمری ، سرپرست وزارت زراعت ، آبیاری و مالداری حکومت طالبان در ویدیوی که خبرگزاری باختر در کنترل طالبان به روز جمعه منتشر کرد گفته است که این نمره های زمین در چهارچوب شهرک ها در همه ولایت ها آماده شده است و به افرادی توزیع می شود که زمین ندارند.

به گفتۀ آقای عمری ، به خانواده های که تا ده عضو دارند ، ۱۰ بسوه زمین و به خانواده های که بیش از ده عضو دارند ، ۱۵ بسوه زمین در نظر گرفته شده است که با پنجاه درصد تخفیف برایشان توزیع می شود و در سال اول هیچ پولی از آنها گرفته نخواهد شد.

این در حالی است که روند اخراج مهاجرین افغان بی اسناد از پاکستان از اول ماه نوامبر تشدید یافته است.

طی حدود دو ماه اخیر بیش از چهارصدو پنجاه هزار افغان از پاکستان به طور جبری و یا داوطلبانه به افغانستان بازگشته اند.

بسیاری این افغان ها می گویند ، کمک هایی که تا حال از حکومت طالبان و نهاد های امداد رسان دریافت کرده اند کافی نیست.

کنفرانس بین المللی در مورد چالش های آموزش زنان افغان در دوحه برگزار میشود

تعدادی از زنان و دختران که از ماه دسامبر سال گذشته میلادی اجازه نیافته اند به صنوف درسی خود در پوهنتون کابل برگردند
تعدادی از زنان و دختران که از ماه دسامبر سال گذشته میلادی اجازه نیافته اند به صنوف درسی خود در پوهنتون کابل برگردند

مرکز مطالعات منازعه و بشردوستانه می گوید که در نشستی در بارۀ چالش های که در برابر آموزش زنان در افغانستان وجود دارد٬ به روز شنبه در دوحه بحث می شود.

این مرکز در بیانیه ای در وبسایتش گفته است که کنفرانس بین المللی در مورد آموزش زنان افغان به میزبانی مشترک وزارت های خارجۀ قطر و اندونیزیا در نهم ماه دسمبر برگزار می شود.

در ادامه گفته شده است که در این نشست کارشناسان برجسته، سازمانهای بین المللی و ذینفعان گردهم می آیند و در بارۀ موانع در زمینۀ دسترسی زنان افغان به آموزش بحث می کنند.

مرکز مطالعات منازعه و بشردوستانه گفته است که یافته های کنفرانس به روز یکشنبه در نشست دیگر موسوم به Doha Forum به پالیسی سازان و دیگر اشتراک کنندگان که امسال با موضوع ساختن آینده های مشترک گرد هم میآیند، ارائه خواهد شد.

با وصف درخواست های داخلی و خارجی ، طالبان هنوز حاضر نشده اند که مکتب های دورۀ متوسطه و لیسه و پوهنتون ها را به روی دختران در افغانستان باز کنند.

ذبیح الله مجاهد: اظهارات حکمتیار در مورد کار روی ایجاد حکومت همه شمول٬ واقعیت ندارد

 ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان ادعای گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را رد کرد که گفته بود٬ ایالات متحده با جدیت بیشتر از طالبان خواسته است که حکومت همه شمول را تشکیل بدهند.

حکمتیار دیروز همچنان گفت که وی فهرستی از اعضای حزب اسلامی را برای عضویت در حکومت، به طالبان سپرده است.

اما ذبیح الله مجاهد به روز جمعه در شبکه ایکس یا (توییتر سابق) نوشته که سخنان آقای حکمتیار در مورد ایجاد چنین یک حکومت و سپردن فهرست، حقیقت ندارد.

این سخنان در حالی مطرح می شود که اخیراً مخالفان سیاسی طالبان در روسیه، تاجیکستان، اتریش و دیگر کشورها نشست هایی برگزار کرده اند و خواستار ایجاد حکومت "همه شمول" شدند.

تاکنون، مقام های امریکایی در مورد ادعای گلبدین حکیمتیار چیزی نگفته اند، اما پیش از آن مقام های امریکایی بر گفتگوی بین افغان ها تاکید کرده اند.

ایالات متحده تحریم هایی را بر تعدادی از افراد به شمول طالبان وضع کرده است

بیرق ایالات متحده در مقابل ساختمان کانگر
بیرق ایالات متحده در مقابل ساختمان کانگر

ایالات متحدۀ امریکا تحریم هایی را علیه ده ها نفر به خاطر نقض حقوق بشر در چندین کشور از جمله در افغانستان، چین و ایران وضع کرده است.

این اقدام به مناسبت دهم ماه دسمبر روز جهانی حقوق بشر صورت گرفته است.

وزارت خزانهٔ ایالات متحده امروز جمعه در اعلامیه گفت که ۲۰ نفر را به این دلیل در ۹ کشور تحریم کرده است.

این اقدامات شامل تحریم اعضای طالبان به دلیل ارتباط آنها با سرکوب زنان و دختران و دو مقام استخبارات ایران است که به گفتۀ وزارت خزانۀ امریکا افراد را برای عملیات در داخل ایالات متحدۀ امریکا استخدام کرده اند.

بوگتی:ده افغان دارای اسناد قانونی به دلیل فعالیت های سیاسی از پاکستان اخراج شدند

 سرفراز بوگتی سرپرست وزارت داخله حکومت موقت پاکستان
سرفراز بوگتی سرپرست وزارت داخله حکومت موقت پاکستان

سرفراز بوگتی سرپرست وزارت داخله حکومت موقت پاکستان می گوید که ده افغان که اسناد قانونی هم داشتند، به خاطر اشتراک در فعالیت های سیاسی ، از پاکستان اخراج شده اند.

اما او در باره فعالیت های سیاسی این افغانها جزئیات نداد.

بوگتی که امروز جمعه در یک کنفرانس خبری در اسلام آباد صحبت می کرد، گفت٬ اتباع خارجی اجازه ندارند که در فعالیت های سیاسی پاکستان، دخالت کنند.

سرپرست وزارت داخله حکومت موقت پاکستان همچنان گفت که آنها در حال حاضر در فاز اول یعنی اخراج افغانها های بدون اسناد قرار دارند.

به گفته سرفراز بوگتی، در طی دو ماه نزدیک به نیم میلیون افغان که بدون مدارک معتبر در پاکستان زندگی می‌کردند، به کشور شان باز گردانده شده اند.

پاکستان روند اخراج رسمی افغانهای فاقد اسناد اقامت در این کشور را تاریخ اول ماه نوامبر آغاز کرد.

دیوید کامرون وزیر خارجه بریتانیا با نظامیان پیشین افغانستان همکاری می کند

 دیوید کامرون وزیر خارجۀ بریتانیا
دیوید کامرون وزیر خارجۀ بریتانیا

دیوید کامرون وزیر خارجۀ بریتانیا وعده کرده که به اعضای نیروهای ویژۀ سابق افغانستان که از اسکان مجدد در بریتانیا محروم شده اند و در معرض شکنجه یا کشته شدن توسط طالبان قرار دارند، کمک می کند.

در گزارشی رسانۀ بریتانیایی موسوم به Forces.net که به روز پنجشنبه منتشر شد آمده است که درخواست های حدود ۱۰۰ متقاضی از واحدهای نیروهای ویژه سابق افغانستان رد شده است.

کامرون گفته است که به طور خاص به موارد مربوط به این نظامیان سابق افغان نگاهی خواهد انداخت تا بیبیند چه می توانند برای کمک با آنها انجام دهند.

در گزارش آمده که گمان می رود که این واحد های نظامی توسط نیروهای بریتانیایی ایجاد و آموزش داده شده بودند و تمویل می شدند.

سازمان عفو بین الملل خواهان توقف مجازات و تعقیب زنان معترض در افغانستان گردید

تعدادی از زنان معترض
تعدادی از زنان معترض

سازمان عفو بین الملل می گوید که مجازات معترضان زن در افغانستان باید متوقف شود.

این نهاد در بیانیه ای به روز پنجشنبه گفت که از زمان بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در تابستان سال ۲۰۲۱ ، زنان معترض بر اثر پالیسی های ظالمانۀ طالبان به زور ناپدید و بازداشت شده و تحت شکنجه و دیگر بدرفتاریها قرار گرفته اند.

در ادامه گفته شده است که از میان این زنان ، چهار مدافع حقوق بشری پریسا آزاده ، ندا پروانی ، ژولیاپارسی و منیژه صدیقی بین ماه های سپتمبر و نوامبر امسال توسط طالبان بازداشت شده اند.

به گفتۀ امنستی انترنشنل ، این چهار زن مدافع حقوق بشر در توقیف به وکیل مدافع دسترسی نداشته ، نمی توانند به طور منظم با خانواده های خود دیدار کنند و در معرض شکنجه و سایر اشکال بدرفتاری قرار دارند.

در بیانیۀ عفو بین الملل خواسته شده است که این مدافعان حقوق بشری به طور فوری و بدون قید و شرط رها شوند.

از سوی دیگر دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان یوناما به روز پنجشنبه گفت که دربارۀ تاثیر توقیف های خودسرانۀ طولانی مدت عمیقاً نگران است.

طالبان دستگیری چهار تن از فعالان زن را هنوز تایید یا رد نکرده اند.

شرکت افغان تلکام صد ها آنتن جدید مخابراتی را در افغانستان می سازد

تصویر آرشیف: یک آنتن شبکه مخابراتی در کابل
تصویر آرشیف: یک آنتن شبکه مخابراتی در کابل

شرکت افغان تلکام می گوید که در حال ساختن ۴۵۰ آنتن مخابراتی جدید در ۲۳۰ ولسوالی افغانستان برای تقویت شبکه های مخابراتی است.

این آنتن ها که در ۱۸ ولایت افغانستان ساخته می شود، ۱.۸۹ میلیارد افغانی مصرف خواهد داشت.

در دو دهه اخیر بسیاری از آنتن های شبکه های مخابراتی افغانستان منفجر شده و شبکه های مخابراتی خسارات مالی زیاد وارد شده است.

بسیاری از مردم افغانستان از کیفیت پایین شبکه های مخابراتی، قیمت بودن تماس های تلیفونی و شبکۀ انترنت شکایت دارند.

تام ویست٬ فرستادهٔ امریکا برای افغانستان با آصف درانی ملاقات کرد

 تام ویست نماینده ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان
تام ویست نماینده ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان

تام ویست نماینده ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان که سفر ده روزۀ اش را به کشورهای منطقه آغاز کرده، امروز در اسلام آباد با آصف خان درانی نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان ملاقات کرد.

آصف درانی در شبکۀ ایکس(تویتر سابق) از ملاقات با تام ویست خبر داده گفته که دو طرف در مورد مسائل مختلف افغانستان گفتگو کرده اند.

درانی همچنین گفته که او و تام ویست روی افزایش همکاری و هماهنگی بین امریکا و پاکستان تاکید کرده اند.

پیش از این دو مقام امریکایی دیگر نیز در این هفته به اسلام آباد رفته و در مورد افغان های گفتگو کردند که قرار است از پاکستان به امریکا منتقل شوند.

سازمان ملل ادعای پاکستان در مورد ارتباط مهاجرین با فعالیت های تروریستی را بی اساس خواند

تعدادی از مهاجرین افغان که در پاکستان بازداشت شده اند
تعدادی از مهاجرین افغان که در پاکستان بازداشت شده اند

سازمان ملل متحد در مورد ارتباط بی اساس بین تهدید تروریزم و حضور پناهجویان در پاکستان هشدار داده است.

کارشناسان سازمان ملل روز گذشته (چهارشنبه ۶ دسمبر) در اعلامیه ای گفته اند که از آغاز سال ۲۰۲۳ میلادی به اینسو از پاکستان گزارش‌هایی را در مورد اخراج افغان‌ها توسط صاحبان خانه‌ها و دستگیری مهاجرین افغان از جمله کودکان دریافت کرده‌اند.

این دوازده کارشناس سازمان ملل همچنین گفته اند که آنها تایید می‌کنند که پاکستان در دو دهه گذشته به افغان‌ها پناهندگی داده، اما نباید بطور بی اساس پناهجویان فاقد اسناد، با خطر تروریزم مرتبط دانسته شوند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG