لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۵۰

"سیاست در تعین کابینه افغانستان"


وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال در شماره اخیر خود مطلبی دارد در مورد بازداشت 5 نفر در افغانستان که گفته می شود در حمله بر مکتب پشاور ارتباط دارند.

به نوشته روزنامه، مقامات افغان و خارجی در کابل می گویند که بازداشت این افراد نشان دهنده همکاری نزدیک بین دو کشور همسایه می باشد.

یک مقام افغان به روزنامه گفته است که این افراد در نتیجه عملیات یکجانبه توسط قوای افغان بازداشت شدند.

روزنامه می افزاید، هر چند مقامات افغان در باره محل و زمان این عملیات جزییات دقیق ارایه نکردند اما گفته می شود که طالبان پاکستان از چند سال به اینسو در مناطق دور دست شرق افغانستان فعالیت دارند.

ادارات استخباراتی پاکستان قبلاً گفته بودند که حضور متهمین حمله بر مکتب در پشاور را که 150 نفر در آن کشته شد، در ولایات شرقی افغانستان کنر و نورستان رد یابی کرده اند.

روزنامه وال ستریت ژورنال می افزاید، دستگیری این افراد در افغانستان به نظر تحلیلگران یک موضوع دیگر را نیز روشن می سازد که رییس جمهور افغانستان اشرف غنی می خواهد روابط کشورش را با دولت همجوار آن که دارای اسلحه اتمی می باشد، دوباره تنظیم کند.

روزنامه از قول سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان فرانس مایکل میلبین نوشته است که می گوید، این اقدام افغانستان فرصت را برای برقراری نوع دیگر روابط بین افغانستان و پاکستان فراهم ساخته است و این اولین بار می باشد که دو کشور همسایه معلومات استخباراتی را در مورد یک موضوع مهم با یکدیگر تبادله می کنند.

روزنامه وال ستریت ژورنال می نویسد، اگر چنین همکاری ها ادامه پیدا کند، دیری نخواهد بود که پاکستان هم در ساحه تامین صلح در افغانستان و تشویق طالبان برای نشستن به میز مذاکرات صلح با حکومت افغانستان گام عملی بردارد.

اکانومیست

مجله اکانومیست در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان "سیاست در تعین کابینه افغانستان" که در بخش آن می نویسد، بعد از سه ماه جر و بحث بالاخره کابینه افغانستان تعین شد.

تاخیر در اعلان کابینه خالیگاه قدرت را در این کشور بیشتر ساخته بود.

به هر حال به نوشته مجله در نتیجه این تاخیر و دوام جر و بحث ها یک کابینه جوان روی کار آمد که نسبت به گذشته ارتباط آن با جنگسالاران و زورمندانکمتر است، اما یک نکته قابل تشویش هم وجود دارد که این کابینه تجربه کاری ندارد.

علاوه بر آن به نوشته مجله اکانامیست، مرحله مهم و دشوار در پیشروست یعنی کسب رای اعتماد به اعضای کابینه زیرا در گذشته برای رای اعتماد به وکلا رشوت و پول پرداخت می شد و ده ها هزار دالر به مصرف می رسید تا یک وزیر رای اعتماد بدست آورد.

اما مجله اکانامیست می نویسد رییس جمهور اشرف غنی تعهد کرده است که فساد اداری را از حکومت خود محو می کند و در چنین حالت برای رای اعتماد وزرا هم باید راه های آلوده با فساد را انتخاب نکند.

XS
SM
MD
LG