لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۰۸

انعکاس مسایل مربوط به افغانستان در برخی از روزنامه های جهان!


شماری از رسانه های چاپی غربی به کابینه افغانستان توجه کرده و متهم شدن نامزد وزیر زراعت و مالداری به فرار از پرداخت مالیه را برجسته ساخته اند.

اندپندینت

روزنامه اندپندینت می نویسد: رئیس جمهور غنی گفته که اتهام ها در زمان نامزدی محمد یعقوب حیدری وجود نداشت.

آقای حیدری که پنجاه و دو ساله است، در فهرست افراد تحت پیگرد پولیس انترپول قرار دارد.

به نوشته روزنامه، نامزد وزارت زراعت و مالداری افغانستان از پرداخت مالیه بزرگ در استونیا، در سال 2003 میلادی فرار کرده و در حال حاضر پولیس بین المللی در تعقیب وی است.

اندپندینت می افزاید: رئیس جمهور اشرف غنی تعهد کرده که فساد را ریشه کن خواهد کرد و وزرای را بر می گزیند که بیشتر از روابط، تخصص و تحصیلات خوب داشته باشند.

روزنامه در اخیر مقاله می نویسد: افغانستان پار سال چهارمین کشور آغشته با فساد در جهان بود در حالیکه پیش از آن در صدر جدول کشور های فاسد جهان قرار داشت.

نشریه خبرنگاران بدون مرز

نشریه خبرنگاران بدون مرز در شماره اخیرش، از شمولیت شماری از فعالان حقوق بشر و مدافعین آزادی بیان در حکومت وحدت ملی افغانستان استقبال کرده است.

نشریه مینویسد: در صد روز نخست کاری رئیس جمهور غنی با وجود خشونت علیه خبرنگاران، امیدواری های هم به میان آمده است.

خبرنگاران بدون مرز از نجیبه ایوبی نامزد وزارت امور زنان افغانستان و آی سلطان خیری نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ یاد آور شده است.

به نوشته نشریه، نام خانم ایوبی در فهرستی موسوم به "صد قهرمان معلومات" جا دارد و خانم خیری شاعر و خبرنگار است.

خبرنگاران بدون مرز در این گزارش گفته که صد روز نخست کاری حکومت جدید افغانستان تحت رهبری رئیس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، نشان دهنده پیشرفت های زیادی در عرصه آزادی بیان بوده است.

اما به نوشته نشریه برخی تهدید ها از ماه اکتوبر پارسال و با آغاز مبارزات انتخاباتی و پوشش خبری آن برای خبرنگاران در افغانستان وجود داشته است.

خبرنگاران بدون مرز ارقامی را هم نشر کرده که بر اساس آن 9 خبرنگار و وبلاگ نویس در آن وقت بازداشت شدند، 55 حمله و یا تهدید بر کارمندان رسانه ها صورت گرفته، پنج تن اختطاف و چهار تن دیگر به شمول دو خبرنگار خارجی کشته شده اند.

این نهاد از حکومت افغانستان خواسته تا به اهمیت رسانه ها و خبرنگاران توجه کند و در نظر داشته باشد تا در برابر آنها خشونت نشود و در مسایل تحقیقی با آنها همکاری صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG