لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۵۶

جان کری: نظر صدراعظم اسراییل در مورد عراق و ایران نادرست بود


جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا

جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا که عالیترین مقام دیپلوماتیک این کشور محسوب می شود، مخالفت بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل را با موافقتنامهء احتمالی در مورد برنامهء جنجال برانگیر هستوی ایران، به نوشته نشریهء فارن پالیسی، بطورغیر دیپلوماتیک توصیف کرده است.

جان کری روز چهارشنبه در صحبت با کمیتهء سیاست خارجی مجلس نماینده گان امریکا گفت، با جلوگیری از پیشرفت بیشتر برنامهء هستوی ایران، امروز اسراییل مصوون تر شده است و صدراعظم اسراییل حق به جانب نیست و نظر وی در مورد عراقو ایران نادرست بوده است.

جان کری وزیر خارجهء امریکا که خود برای تهاجم بر عراق رای داده است، گفت:

"صدراعظم اسراییل در مورد اهمیت حمله بر عراق در دوران قدرت جورج دبلیو بوش زیاد صحبت و حرافی می کرد و ما دیدیم که با گرفتن آن تصمیم، چی اتفاق افتاد."

قراراست بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل به دعوت جان بوینر با تخطی از پرتوکل دیپلوماتیک که باید قبلاً به قصر سفید اطلاع داده می شد، در مجلس نماینده گان امریکا سخنرانی کند.

به نوشتهء نشریهء فارن پالیسی بارک اوباما رییس جمهور امریکا از سال ها به اینسو با بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل روابط پر تنش دارد و این مساله شاید باعث تیره گی بیشتر شود.

سوزان رایس (Susan Rice) مشاور امنیت ملی امریکا روز سه شنبه در صحبت با چارلی روز (Charlie Rose) که از طریق شبکهء تلویزیونی پی. بی. اس نشر شد، با اشاره به روابط بین امریکا و اسراییل، گفت:

"مساله اینست که ما می خواهیم روابط بین ایالات متحده و اسراییل بدون در نظرداشت موسم های سیاسی در این دو کشور، بدون در نظرداشت اینکه کدام حزب قدرت را در این کشورها به دست دارد و بدون هرنوع سوال، قوی و پابرجا باشد. ما با مشقت برای نیل کار کرده ایم و برای حفظ آن کار خواهیم کرد."

انتظارمی رود بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل به تاریخ سوم مارچ در مجلس نماینده گان امریکا سخنرانی نموده، بر ضد توافقنامهء هستوی با ایران که قصر سفید از آن حمایت می کند، تبلیغ کند.

انتقاد های اسراییل از توافقنامهء هستوی با ایران بعد از آن بلند تر شد که در روزهای اخیرمقامات امریکایی، ایرانی و اتحادیهء اروپا در تبصره های شخصی شان احتمال رسیدن به این توافقنامه را ممکن دانسته اند.

بنیامین نتانیاهو روز سه شنبه در یک پایگاه نظامی اسراییل گفت، همه آنچه را که می تواند برای جلوگیری از این توافقنامه انجام خواهد داد.

صدراعظم اسراییل گفته است که به واشنگتن می رود و با مجلس نماینده گان امریکا صحبت خواهد کرد، چون احتمالاً کانگرس آخرین مانع در برابر توافقنامه بین قدرت های بزرگ جهان و ایران خواهد بود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG