لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۲۶

اوباما: نتانیاهو با مخالفت با توافق موقت با ایران، غلط فکر کرده بود


بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا در مصاحبه با آژانس خبری رویترز گفته است، اگر ایران می خواهد که در مورد برنامهء جنجال برانگیز هستوی این کشور یک توافق حاصل شود، باید برنامهء اتمی اش را برای حداقل ده سال متوقف سازد.

این اظهارات بارک اوباما در مورد برنامهء جنجال برانگیز اتمی ایران در حالی صورت می گیرد که امروز قرار است بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل در مجلس نماینده گان امریکا سخنرانی کند. بنیامین نتانیاهو که با امضای توافقنامه با ایران مخالف است می گوید، این توافق امنیت و موجودیت اسراییل را با تهدید مواجه می سازد. اما بارک اوباما در مصاحبه با آژانس خبری رویترز گفته است، تا هنوز چانس اندک وجود دارد که همچو توافق حاصل شود.

امریکا و سایر قدرت های بزرگ جهان تلاش می کنند، با تهران یک توافق بدست آید و ایران فعالیت های اتمی اش را محدود ساخته در بدل آن تحریم های وضع شدهء بین المللی بر این کشور رفع شود.

در حالیکه ادارهء رییس جمهور اوباما تلاش دارد که الی ختم ماه جاری همچو توافقنامهء امضا شود، امروز کانگرس امریکا میزبان بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل است که با هرنوع توافق با ایران مخالفت می کند.

بارک اوباما می گوید در سال گذشته که بنیامین نتانیاهو با توافقتامهء موقت با ایران مخالفت کرد، غلط فکر کرده بود.

به گفتهء بارک اوباما، بنیامین نتانیاهو گفته بود که ایران این توافقتامهء موقت را مراعات نخواهد کرد و با رفع تحریم ها پنجاه ملیارددالر بدست می آورد.

بارک اوباما گفته است:
"ما دیدیم که ایران براساس این توافقنامه در بخش های مختلف برنامهء اتمی اش را توسعه نداد و در بخش های هم محدود ساخت."

در داخل اسراییل از بنیامین نتانیاهو به خاطر آن انتقاد می شود که وی سخنرانی اش را در مجلس نماینده گان امریکا به یک کمپاین قبل از انتخابات تبدیل کرده است که به تاریخ 17 مارچ در اسراییل برگزار می شود.

جمهوریخواهان در مجلس نماینده گان امریکا بدون مشورت با اوباما از بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل دعوت کرده اند. بارک اوباما با اشاره به انتخابات در اسراییل می گوید:

"به مثابهء یک اصل پالیسی، ما تصور می کنیم که برای صدراعظم هر کشور که باشد یک اشتباه است که چند هفته قبل از انتخابات بیاید و در برابر کانگرس سخنرانی کند. طوری وانمود خواهد شد که ما جانبداری می کنیم."

ادارهء اوباما از کانگرس ایالات متحدهء امریکا خواسته است، تا معلوم شدن نتیجهء مذاکرات تحریم های جدید را برایران وضع نکند.

سوزان رایس مشاور امنیت ملی امریکا روز دوشنبه به کمیتهء عامهء امریکا – اسراییل در مورد مذاکرات با ایران گفت:

"کانگرس در وضع تحریم ها برایران نقش مهم داشته است، اما اکنون نباید نقش منفی بازی کند. اگر در جریان مذاکرات تحریم های جدید و یا قوانین شدید وضع شود، یک ضربه بر این مذاکرات خواهد بود. جامعهء جهانی متفرق خواهد شد و بار ملامتی نرسیدن به توافق بر امریکا گذاشته خواهد شد. این کار موقف ما را ضعیف ساخته، برای میکانیزم تحریم ها نیز خطرناک است. در حین حال ایرانی ها می دانند که در صورت تخلف از توافق، کانگرس فوراً تحریم های جدید را وضع نموده و رییس جمهور اوباما نیز از آن پشتیبانی خواهد کرد."

شش قدرت بزرگ جهان وایران تاریخ 31 مارچ را برای رسیدن به یک توافقنامهء سیاسی و 30 جون را برای رسیدن یک موافقتنامهء همه جانبه در مورد برنامهء جنجال برانگیز اتمی ایران ضرب العجل تعیین کرده اند.

XS
SM
MD
LG