لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۴۴

صدراعظم اسراییل: ایران در شرق میانه برای تمام منطقه خطر است


صدراعظم اسراییل در سخنرانی اش خطاب به کانگرس امریکا گفت، موافقتنامهء اتمی ایران را از دست داشتن به سلاح هسته یی مانع نمی شود.

بلکه به گفتهء وی این توافق تضمین می کند که ایران به سلاح اتمی دست یابد.

بنیامین نتیاهو گفت، موافقتنامهء هسته یی، به ایران وقت می دهد که سلاح اتمی را بدست آورد.

صدراعظم اسراییل در ادامه سخنرانی خود گفت، ایران در شرق میانه برای تمام منطقه خطر است که در عراق، لبنان، یمن، و سوریه نفوذ دارد.

بنیامین نتنیاهو همچنان گفت، حکومت ایران به اسراییل یک تهدید بزرگ به شمار می رود:

" این موافقه در ایران کدام تغییر مثبت نخواهد آورد، این تنها یک تغییر منفی را در شرق میانه به میان می آورد. این موافقتنامه برای جلوگیری از گسترش سلاح اتمی نه، بلکه درعوض رقابت های تسلحاتی هسته یی را در خطرناک ترین منطقه جهان، ایجاد می کند. "

صدراعظم اسراییل به جنگ در عراق نیز اشاره کرد. جایی که نیرو های به رهبری امریکا و قوای ایرانی در برابر جنگجویان گروه دولت اسلامی می جنگند.

بنیامین نتنیاهو گفت، ایران در جنگ با گروه دولت اسلامی دوست امریکا نیست.

به گفتهء وی زمانیکه حرف از ایران و داعش به زبان می آید، دشمن شما دشمنی، دشمن شما است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران بیانیه بنیامین نتنیاهو را دلتنگ کننده و تکراری خواند و بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا سخنگوی وزارت خارجه ایران این بیانیه را بخشی از مبارزات انتخاباتی صدراعظم اسراییل برای انتخابات قریب الوقوع این کشور دانست.

بارک اوباما رییس جمهور امریکا گفت، در بیانیه صدراعظم اسراییل هیچ چیزی نو وجود نداشت.

او گفت:

" صدراعظم در بیانیه اش کدام بدیل مناسبی ارایه نکرد. اما در مورد اینکه نکتهء مرکزی نگرانی های امریکا و اسراییل چه است، باید بدانیم. من پیش از اینکه رییس جمهور امریکا شوم، گفته بودم که نخستین هدف پالیسی من این بود که ایران را از دست یافتن به سلاح اتمی مانع شوم. "

امریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان از سال ها است که روی برنامه اتمی ایران گفتگو می کنند.

کشورهای غربی هراس دارند که ایران این برنامه را به خاطر ساختن سلاح اتمی پیش می برد، اما ایران می گوید، برنامه هسته یی این کشور اهداف صلح آمیز دارد.

XS
SM
MD
LG