لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۴۵

جان کری بعد از سه روز مذاکرات با ایران به عربستان رفت


جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا

جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا بعد از سه روز مذاکرات پیهم با جوادظریف وزیر خارجهء ایران که در شهر مونترو (Montreux) در سویس صورت گرفت، دیروز به شهر ریاض پایتخت عربستان رفت.

جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا، چهارشنبه چهارم مارچ قبل از مسافرت به عربستان در شهر مونترو به خبرنگاران گفت:

"از همان آغاز این مذاکرات دشوار و مشکل بود و همانطور باقی مانده است. از نقطهءکه قرار داشتیم، پیشرفت های شده است، اما تا هنوز هم درز عمیق و جود دارد و لازم است، تصامیم مهم گرفته شود. هدف مذاکرات این نیست که هرنوع توافقی حاصل شود، بلکه هدف آنست که یک توافق درست بدست آید که قابل نظارت و بررسی باشد."

وزیر خارجهء امریکا امروز با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و سایر مقامات ارشد این کشور ملاقات نموده، در مورد وضعیت مذاکرات هستوی با ایران صحبت می کند.

کشورهای عربی تحت رهبری سنی ها در این منطقه واسراییل تصور می کنند که حکومت تحت رهبری شیعه ها در ایران برای ساختن اسلحهء اتمی تلاش می کند که دسترسی به آن می تواند ادعای ایران را در منطقه افزایش دهد.

اما ادارهء بین المللی انرژی هستوی سازمان ملل متحد می گوید که تا اکنون ایران تعهداتش را به معاهدهء عدم تکثیر اسلحهء اتمی عملی کرده و به ناظران بین المللی اجازه تفتیش از تاسیسات اتمی اش را داده است تا بررسی شود که در خفاء برای ساختن اسلحهء اتمی تلاش نمی کند.

جان کری به شمول سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان با وزرای خارجهء کشورهای عضو شورای خلیج یعنی عربستان، بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات متحدهء عرب نیز ملاقات خواهد کرد.

مقامات امریکایی می گویند، جان کری به وزرای خارجهء کشورهای عضو شورای خلیج اطمینان خواهد داد که رسیدن به یک توافقنامه با ایران در مورد برنامهء جنجال برانگیز این کشور به تهران اجازهء دسترسی به اسلحهء اتمی را نخواهد داد و معنی رضایت ایالات متحده را در سایر مسایل امنیتی منطقوی با ایران ندارد.

رهبران کشورهای عربی خلیج در مورد حمایت ایران از رژیم بشاراسد نگرانی دارند و اینکه تهران از شورشیان شیعهء که پایتخت یمن را اشغال کرده اند پشتیبانی می کند و در بین جنگجویان شیعه عراق در برابر شورشیان گروه دولت اسلامی نقش دارد، مسالهء دیگریست که باعث نگرانی کشورهای عرب منطقه شده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00
لینک مستقیم


XS
SM
MD
LG