لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۳۸

رییس جمهور غنی، در مورد حق نظارتی شورا های ولایتی فرمانی را صادر کرد


اداره مستقل ارگانهای محلی می گویدکه رییس جمهورغنی به اساس یک فرمان به اعضای شورای ولایتی در سه بخش حق نظارت را داده است.

تواب غورزنگ سخنگوی این اداره روز پنجشنبه درصحبت با رادیو آزادی گفت که تقسیم این حق نظارت در سه بخش به معنی محدودیت صلاحیت نظارت نیست.

آقای غورزنگ در مورد این که شورای های ولایتی از کدام بخش های ادرات محلی نظارت کرده می توانند چنین گفت:

" سه ساحهء عمده است که آنها در امور حکومت از آن نظارت میکنند، ساحه عرضه خدمات، ساحه تطبیق پروژه های باز سازی و ساحه پلان انکشافی و مصرف بودیجه. "

قبل از این ولسی جرگه افغانستان طرح تعدیل شده قانون شورای های ولایتی را تصویب کرد که به اساس آن، حق نظارت از شورا های ولایتی درامور ادارات محلی گرفته شد.

اعضای شورای های ولایتی در عکس العمل به این اقدام ولسی جرگه دفاترشان را درولایات بسته کردند.

اما مسوولین شوراهای ولایتی ازفرمان رییس جمهورمبنی دادن دوباره صلاحیت نظارت به آنان، استقبال کرده است.

سید عبدالرحمن هاشمی رییس شورای ولایتی کابل به رادیو آزادی گفت، رییس جمهورغنی باید یک فرمان تقنینی را نیز در این خصوص صادرکند:

" تقاضای ما از رئیس جمهور فرمان تقنینی است، اما چیزی که ما خواستیم به واقعیت برایمان داده نشده است. نمیدانم از ترس اینکه مبادا پارلمان برای باقیمانده اعضای کابینه مزاحمت ایجاد نکند این حکم را صادر کرده باشد. "

با آنکه رییس جمهور غنی فرمانی را در ارتباط به دادن حق نظارت به شورا های ولایتی صادر کرده، اما تا حالا روشن نیست که اعضای شورای های ولایتی چگونه می توانند از صلاحیت نظارتی شان در ادارات دولتی استفاده درست کنند.

برخی از کارشناسان افغان به این باورند که پس از این اداره مستقل ارگانهای محلی باید ازچگونگی کار کرد شورای های ولایتی در ولایات نظارت کند و در صورت تخطی از قانون، جلو آنها را بگیرد.

نگین جهان آراء

XS
SM
MD
LG