لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۲۶

پاکستان تمدید مدت اقامت افغان های مهاجر را رد کرد


این هیات حکومت افغانستان که در راس آن سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کننده ها قرار دارد، به روز دوشنبه با مهتاب خان عباسی والی ایالت خیبر پشتونخواه، پرویز ختک وزیر اعلی و وزیر امور سرحدات و قبایل پاکستان دیدار کرد.

هر دو طرف در جریان این ملاقات روی یک میکانیزم در خصوص افغان های مهاجر دارای سند اقامت و سرنوشت افغان های بدون سند در پاکستان به توافق رسیدند.

در همین حال یک مقام ارشد حکومت پاکستان که در این ملاقات اشتراک داشت به آژانس خبری دانِ پاکستان گفته است که اسلام آباد تقاضای کابل در زمینهء تمدیدِ زمان اقامت افغان های مهاجر در پاکستان را رد کرده است.

به گفته این مقام، آنها به هیات افغان اظهار کرده اند که پس از پایان امسال زمان اقامت افغان های مهاجر را در پاکستان تمدید نخواهند کرد.

از سوی دیگر در یک اعلامیهء دفتر والی خیبرپشتنوخواه که پس از دیدارِ مقام های این ایالت و هیات افغان نشر شده، گفته شده است افغانستان و پاکستان در مورد بررسی مشکلات مهاجرین افغان و نظارت از روند عودت آنها به کشور شان بر ایجاد یک کمیته توافق نموده اند.

والی خیبر پشتونخواه به هیات افغان اطمینان داده است که نهاد های امنیتی مهاجرین افغانِ دارای سند اقامت را در این ایالت آزار و اذیت نخواهند کرد بلکه بر ضد اتباع خارجی بدون سند عملیات آغاز شده است.

در عین حال یک منبع در اسلام آباد به رادیو آزادی گفت که این هیات افغان امروز با نوازشریف صدراعظم پاکستان و دیگر مقام ها دیدار خواهد کرد.

گفته شده است که هیات حکومت افغانستان در این ملاقات در مورد تمدید زمان اقامت افغان های مهاجرِ دارای سند و سایر مسایل بحث خواهد کرد.

قرار است نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده ها فردا در اسلام برگزار شود و در این اجلاس روی سرنوشت مهاجرین افغان در پاکستان بحث و تصمیم گرفته خواهد شد.

خبرنگار رادیو آزادی در پاکستان تلاش کرده است تا در مورد مسافرت هیات افغان به پاکستان با سفارت افغانستان در اسلام آباد صحبت کند اما با تماس های مکرر این سفارت بار دیگر حاضر به گفت و گو نشده است.

به اساس گزارش، پس از حمله بر یک مکتب در شهر پشاور در ماه دیسمبر پارسال فشار بر مهاجرین افغان در پاکستان افزایش یافته است.

همین مساله سبب شد تا یک هیات حکومت افغانستان عازم پاکستان شود و روی مشکلات مهاجرین افغان با مقام های پاکستانی صحبت نماید.

XS
SM
MD
LG