لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۵ حمل ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۱۲

بانوی اول افغانستان در لست تاثیرگذارترین شخصیت های سال 2015 جهان


رولا غنی بانوی اول افغانستان که در افغانستان او را "بی بی گل" می خوانند

نام رولا غنی بانوی اول افغانستان در لست تاثیرگذارترین شخصیت های جهان سال 2015 درج شده است. مجله تایم سالانه نام های صد تاثیر گذارترین شخصیت های جهان را منتشر می کند و نام رولا غنی که در افغانستان او را "بی بی گل" می خوانند هم در لست سال 2015 مجله تایم شامل است.

به نوشته تایم، رولا غنی زنی است که مثل بانوان قبلیء اول در افغانستان بی نام و بی صدا نیست. به گفتهء تایم خانم غنی صدایش را در مورد مسایل مهم مربوط به افغانستان بلند می کند.

رولا غنی سال گذشته در مصاحبهء با رادیو آزادی گفته بود که در گذشته هم با یک موسسهء به نام آشیانه در افغانستان همکاری داشت که برای اطفال کارگر در روی سرک ها کار می کردند.

خانم غنی گفته است هنوزهم با مردم افغانستان در تماس است و از مشکلات آنها واقف می باشد.

وی می گوید:

"فکر می کنم من به حیث بانوی اول مسوولیت دارم که با مردم این کشور باشم. من در حال حاضر می شنوم، کسانی زیاد نزد من می آیند و با من صحبت می کنند. گاهگاه تنها زنان و گاهی هم مردها و زنان می آیند و درمورد مشکلات و راهء حل های که به نظر آنها مناسب است صحبت می کنند. من می شنویم و امیدوارم که تدریجاً بتوانم آنها را مستقیماً کمک بتوانم."

به نوشته مجله تایم، با آنکه خانم رولا غنی به سبب لبنانی الاصل بودنش، در جامعهء افغانستان با مشکلات مواجه شده می تواند، ولی وی یک زن تحصیل کرده است و با کارش علاقمندی زیاد دارد، پس شماری زیاد چشم براه این اند که وی بتواند برای حقوق زنان درافغانستان کاری کرده بتواند.

شخصیت های تاثیرگزار جهان از سوی نویسنده های معروف جهان و 100 اثرگذارترین شخصیت های قبلی نامزد می شوند و بعد از انتخاب 100 بهترین از سوی کارمندان این مجله، از سوی خواننده گان این مجله رای می گیرند.

100 اثرگذارترین شخصیت های جهان برای اولین بار در سال 1998 در واشنگتن منتشر شده بود که این لست آنقدر علاقمندی خواننده گان را به خود جلب کرد که بالاخره مجلهء تایم در سال 2004 تصمیم گرفت تا سالانه چنین لست را منتشر کند.

در لست سال 2015 تاثیرگذارترین شخصیت های جهان، برعلاوهء نام رولا غنی، نام های ملاله یوسفزی فعال تعلیم و تربیه پاکستانی، جواد ظریف وزیر خارجهء ایران، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه و سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی هم شامل است.

XS
SM
MD
LG