لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۱ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۴۳

پدر فرخنده: کوچکترین غفلت در قضیه قتل فرخنده، قابل بخشش نیست


انجنیر محمد نادر پدر فرخنده به نهادهای عدلی و قضایی کشور هشدار می دهد که کوچکترین غفلت در قضیه قتل دخترش، قابل بخشش نیست.

آقای نادر این مطلب را روز پنجشنبه در محفل ایجاد بنیادی تحت نام شهید فرخنده در کابل بیان کرد.

پدر فرخنده می گوید که از طریق این بنیاد، افکار مبارزاتی دخترش برضد خرافات را در جامعه، ادامه خواهند داد:

" نهادهای عدلی و قضایی کشور، در مورد قضیه قتل فرخنده شهید کوچکترین غفلت از سوی ما قابل بخشش نیست، چون فرخنده نه تنها دختر من، بلکه دختر تمام جامعه انسانی است به این منظور می خواهم برای ادامه افکار دخترم، بنیاد را به نام شهید فرخنده ایجاد کنم. "

فرخنده یک ماه و پنج روز قبل از سوی برخی از مردان خشمگین به اتهام سوختاندن نسخه از قرآن عظیم الشان پس از لت و کوب کشته و سپس جسد اش آتش زده شد.

این رویداد با عکس العمل تند مردم عام، جامعه مدنی، احزاب سیاسی و رهبران حکومت وحدت ملی روبرو شد.

در آن زمان حکومت هیاتی را برای بررسی همه جانبه این قضیه به کار گماشت.

پس از نشر گزارش این هیات روشن شد که فرخنده هیچ نسخه از قرآن کریم را آتش نزده، بلکه با تهمت برخی از افراد در زیارت شاه دوشمشیره با چنین سرنوشتی روبرو شده است.

تا حالا وزارت داخله افغانستان و ریاست امنیت ملی، پنجاه تن به شمول یک تعداد از منسوبین پولیس را در ارتباط به قتل فرخنده بازداشت کرده و دوسیه تعداد از آنان برای بررسی به لوی څارنوالی، فرستاده شده است.

لوی څارنوالی افغانستان اطمینان داده که دوسیهء متهمین قتل فرخنده به درستی بررسی می گردد و در آیندهء نزدیک به محاکم ذیصلاح، تسلیم داده خواهد شد.

در این حال شماری از سناتوران در مشرانو جرگه افغانستان از اقدام خانواده فرخنده برای ایجاد یک بنیاد به نام دختر شان، استقبال کرده اند.

انارکلی هنریار یکی از سناتوران در صحبت با رادیو آزادی ابراز امیدواری کرد که با ایجاد بنیاد شهید فرخنده، نظم در جامعه به میان آید:

" تقاضای من از این بنیاد اینست، به همان شکلی که خواست های فرخنده بخاطر آوردن نظم در جامعه بود کارهای خود را به پیش ببرند و برضد خرافات مبارزه کنند. "

شماری از فعالان مدنی نیز ایجاد بنیاد تحت نام فرخنده شهید را به فال نیک گرفته و ابراز امیدواری کرده اند که این کار سبب تغییرات مثبت در جامعه گردد.

آنان می گویند که محاکمه عادلانه عاملین قتل فرخنده نیز می تواند اصلاحات بنیادی را در جامعه به میان آورد و حکومت باید به این مساله، توجه جدی داشته باشد.

جمشید حبیب زاده

XS
SM
MD
LG