لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۱ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۲:۰۲

نگرانی ها بخاطر تعویق در محاکمهء 19 پولیس متهم در قضیهء قتل فرخنده


به تعویق افتادن روند محاکمه نزده پولیس که درقضیه قتل فرخنده به غفلت وظیفوی متهم شناخته شده اند سبب نگرانی برخی ازفعالان مدنی افغانستان شده است.

آنان تاخیر در صدور حکم محکمه ابتداییه را در مورد نزده پولیسی که در قضیه قتل فرخنده به بی پروایی و غفلت وظیفوی متهم شده اند پرسش بر انگیز میدانند.

وژمه فروغ یکتن ازاین فعالان روزپنجشنبه درصحبت با رادیوآزادی گفت که برخی ازحلقات درنهاد های امنیتی و حتی درسطح حکومت تلاش دارند تا بر روند محاکمه 19 پولیس تاثیرگذار باشند و این روند مطابق میل آنان به پیش برود:

"زمینه ساز قتل ومرگ این خانم پولیس شده از این خاطر ما نهاد های مدنی توقع داشتیم که باید بسیار زودتر نتیجه محکمه این افراد را می شنیدیم. اکنون نگرانی ها ومشکل اساسی این است که یک تعداد ازقدرتمندان مخصوصاً در ساختار امنیتی افغانستان کوشش دارند که بالای تصمیم محکمه نفوذ کنند و یا مثلاً نهاد های دیگرحکومتی کوشش دارند تصمیم محکمه را به نفع خود تجدید نظرنمایند. "

قرار بود محکمه ابتداییه شهرکابل روزیکشنبه هفته جاری در مورد 19 پولیس که در قضیه قتل فرخنده متهم به غفلت وظیفوی شده بودند فیصله کند، اما این فیصله تا زمان نامعلوم، به تعویق افتاد.

پیش ازاین محکمه ابتداییه کابل، چهار تن را به جرم قتل فرخنده محکوم به اعدام، هشت تن را محکوم به حبس شانزده سال و هجده تن را به دلیل نبود اسناد و شواهد کافی آزاد کرد.

در عین حال شینکی کروخیل عضو ولسی جرگه ویک عضو کمیسیون حقیقت یاب قتل فرخنده، از هیئت قضایی می خواهد که در مورد 19 پولیس متهم دراین قضیه، منصفانه فیصله کند.

خانم کروخیل در صحبت با رادیو آزادی گفت که حدود دوماه ازقتل فرخنده می گذرد ومردم انتظار تامین عدالت را دارند:

"امیدوار هستم این بار تصمیمی که می گیرند واقعاً عدالت تامین شود، نه کسی بیشتر مجازات شود و نه کسی برائت حاصل کند. شاید اعتراضاتی که واقع شد و هرکسی نگران فیصله غیرعادلانه ای که بودند، امکان دارد به همان خاطرتصمیم گرفته باشند که سروصدای بلند نشود و دقیق بالای دوهزار صفحه به گفته خودشان کارکنند که وقت زیاد را می گیرد. "

فرخنده 27 ساله به تاریخ 28 حوت سال گذشته به اتهام سوختاندن نسخه از قرآنکریم ازسوی شماری از مردان خشمگین کشته و سپس جسدش به آتش کشیده شد، اما اتهامات بر وی پس از بررسی ها نادرست ثابت شد.

با اینهمه صفی الله مجددی رئیس محکمه ابتدائیه حوزه سوم کابل می گوید که هیات قضایی جهت بررسی دوسیه های 19 پولیس متهم در این قضیه با جدیت کار می کند.

آقای مجددی روزپنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی هرچند مشخص نساخت که چه زمانی محکمه این افراد دایر میگردد اما از تامین عدالت دراین قضیه اطمینان داد.

" در رابطه به 19 تن که منصوبین پولیس هستند یک مجلس دایرخواهیم کرد، بررسی ما به شکل جدی و دوامدار ادامه دارد که حتی ما روزهای رخصتی را هم درهمین مورد صرف کردیم وهروقت و زمانیکه انشالله به نتیجه رسیدیم تصمیم خود را ابلاغ خواهیم کرد. "

با آنکه محکمه ابتدایه کابل دوازده تن را تا کنون درقضیه قتل فرخنده مجرم شناخته است اما اعضای خانواده فرخنده وشماری از نهاد های جامعه مدنی از این فیصله بگونه کامل رضایت نشان نداده اند.

شماری ازفعالان مدنی می گویند که برای جلوگیری ازوقوع رویداد های مشابه نیازاست تا نهاد های عدلی و قضایی در راستای تامین عدالت مسوولیت های شان را با شفافیت انجام دهند.

ویدا بره کی

XS
SM
MD
LG