لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۵۹

مشرانو جرگه: زمینه برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورای های ولسوالی مساعد شود


در حالیکه زمان صلاحیت های قانونی ولسی جرگه پس از نزدیک به دو ماه به پایان می رسد، مشرانو جرگه از حکومت می خواهد تا زمینه برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها را به زمان معین آن فراهم سازد.

فضل هادی مسلمیار رئیس این جرگه روز سه شنبه در نشست عمومی، برگزاری انتخابات ولسی جرگه را نیاز جدی دانسته گفت که حکومت و جامعه جهانی باید هر چه زودتر برای برگزاری آن آماده گی بگیرند:

"انتخابات ولسی جرگه اشد ضرورت و مهمتر از همه کار ها است انتخابات ولسی جرگه و شورای های ولسوالی موضوع حیاتی برای افغانستان است هر چه زودتر باید حکومت و جامعه جهانی به آن آمده گی بگیرند به هر شکل که امکان دارد برای مردم افغانستان باید زمینه این را مهیا بسازند هر کس که به حیث نماینده مردم افغانستان قابل اعتماد مردم شد بیاید و نماینده گی خود را بکند."

به اساس قانون اساسی افغانستان، دوره کاری پنج ساله ولسی جرگه به تاریخ اول سرطان سال جاری به پایان می رسد و نماینده های جدید این جرگه و شورا های ولسوالی ها به کارش آغاز می کنند.

این در حالیست که قبل از این اعضای ولسی جرگه نیز از حکومت خواهان برگزاری انتخابات ولسی جرگه در زمان معین آن شده اند.

در همین حال ریاست اجرائیه حکومت افغانستان می گوید که برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها در اولویت کاری حکومت قرار دارد اما به گفته این ریاست، قبل از آن نظام انتخاباتی باید اصلاح شود.

جاوید فیصل معاون سخنگوی این ریاست در مورد به رادیو آزادی چنین گفت:

"انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها یکی از اولویت های کاری حکومت است. حکومت در این مورد کار های را انجام داده است اما پیش از رفتن به انتخابات نیاز است تا نظام انتخابات اصلاح شود و کار نظام انتخابات وقت را در بر میگیرد و شاید انتخابات آینده نیز به تاخیر دایر شود."

به اساس توافقنامۀ ایجاد حکومت وحدت ملی، رییس جمهور بلافاصله پس از تاسیس حکومت باید کمیسیون خاصی را به هدف اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان، طی فرمانی موظف می کرد.

حدود دو ماه قبل کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی ایجاد شد اما این کمیسیون به دلایل مختلف نتوانسته است تا کنون کارش را آغاز کند.

برخی از سناتوران می گویند که حکومت مصروف کار های فرعی است و کار های اساسی از جمله برگزاری به موقع انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها را فراموش نموده است.

در این حال کارشناسان تأکید می کنند که کمیسیون اصلاح سیستم انتخاباتی هر چه زودتر باید به کارش آغاز کند تا انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها به زمان معین آن برگزار گردد.

آنان می گویند که اگر حکومت دست به کار نشود باور مردم به انتخابات که یک اصل مهمی دیموکراسی شمرده می شود از بین خواهد رفت.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG