لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۲۲

علومی: بسیاری از حملات مخالفان مسلح دولت روزانه خنثی میشود


با آنکه همواره بر نیروهای امنیتی افغان انتقاد میشود که نتوانسته اند از حملات طالبان مسلح به موقع جلوگیری کنند اما وزیر امورداخله افغانستان تاکید میکند که بیشتری حملات مخالفان مسلح دولت از سوی نیروهای امنیتی خنثی میشود.

نورالحق علومی روز چهارشنبه دریک نشست خبری درکابل گفت،نهاد های کشفی همه روزه در رابطه به صدها حمله احتمالی مخالفان مسلح دولت اطلاع بدست آورده و از انجام آن جلوگیری میکنند.

آقای علومی علت افزایش حملات مخالفان مسلح دولت در افغانستان را، راه اندازی عملیات از سوی نیروهای پاکستانی در آنسوی خط دیورند میخواند و میگوید که شماری از جنگجویان از آن کشور به افغانستان فرار کرده اند:

" روزانه دهها و صدها گزارش برای ما میآید و این برای همه معلوم است که بسیاری از این حملات خنثی شده است.

عملیات های که در پاکستان حالا و در گذشته صورت گرفته سبب آمدن برخی مخالفان دولت چه جنگجویان داخلی اند و چه شورشیان خارجی به افغانستان شده است. "

وزیر امور داخله افغانستان این اظهارات را در حالی مطرح میکند که حملات مخالفان مسلح دولت در این اواخر در شهرکابل و برخی ولایات این کشور افزایش یافته است.

شهرکابل شب چهارشنبه نیز شاهد حمله طالبان مسلح بود و در بیش از دو هفته گذشته دراین شهر چندین حمله انتحاری و گروهی صورت گرفت که تلفاتی را نیز در پی داشته است.

یک روز پیش از حمله طالبان مسلح در شهرکابل میدان وردک،قندهار،بغلان،خوست و برخی ولایات دیگر نیز شاهد چندین حمله و انفجار از سوی مخالفان مسلح دولت بود.

حملات مخالفان مسلح در شهرکابل و شماری ولایات افغانستان درحالی افزایش یافته است که براساس گزارش روزنامه ایکسپرس تربیون،پاکستان به طالبان افغان هشدار داده تا عملیات بهاری شان را درافغانستان متوقف سازند.

نورالحق علومی وزیر امور داخله افغانستان از این اقدام پاکستان استقبال میکند اما میگوید که این تعهدات باید عملی شده و سبب کاهش جنگ درافغانستان گردد.

آقای علومی تاکید میکند که هنوز نیز مراکز آموزش و تمویل مخالفان مسلح دولت در پاکستان است:

" تا حد که برداشت ما است نه مراکز آنان در آنجا از میان رفته و نه هم منابع تمویل شان.

هنوز نیز انان برای افغانستان،منطقه و جهان ضرر میرسانند.

و زمانی اعتماد بر همچو اظهارت میشود که خیرآن عملاً با تامین صلح برای افغانستان منطقه و جهان برسد. "

از سوی هم برخی از کارشناسان بارها گفته اند که پاکستان برای تامین صلح و امنیت درافغانستان صادقانه عمل نکرده و به اظهارات اخیرمقامات آن کشور نیز افغان ها به دیده شک مینگرند.

به باور آنان اسلام آباد باید در قبال افغانستان سیاست دوگانه اش را پایان داده و برای قطع جنگ و تامین صلح دراین کشور تلاش کند.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG