لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۵۱

افغانستان

جنرال توریالی عبدیانی به حیث قوماندان امنیۀ جدید ارزگان معرفی شد

جنرال توریالی عبدیانی به حیث قوماندان امنیۀ جدید ارزگان به مردم این ولایت معرفی شده است.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان به رادیوآزادی گفت که در مراسم معرفی آقای عبدیانی نورالحق علومی وزیر داخلۀ افغانستان با جمع دیگر از مقامات حضور داشتند.

او افزود:

" وزیر امور داخله و لوی دستیز اردوی ملی افغانستان سفری که داشتند به ولایت ارزگان، با مردم دیدار کردند و قوماندان امنیۀ جدید را نیز با خود برده بودند و به مردم معرفی کردند. "

مطیع الله خان قوماندان امنیۀ پیشین ارزگان در ماه حوت پارسال کشته شد.

قوماندان امنیۀ جدید ارزگان در حالی معرفی می شود که حملات طالبان برین ولایت افزایش یافته و از سقوط چند پوستۀ امنیتی به دست آنان نیز گزارش شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

در یک انفجار در بدخشان یک تن کشته و سه تن زخمی شدند

موقعیت ولایت بدخشان در نقشه عمومی افغانستان

یک مقام محلی طالبان در بدخشان می‌گوید که یک غیرنظامی در انفجار ماین در این ولایت کشته شد و سه تن دیگر به شمول یک زن زخمی شدند.

معزالدین احمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در بدخشان به رادیو آزادی گفت که انفجار عصر امروز در شهر کهنۀ فیض آباد مرکز این ولایت رخداد.

به گفتۀ او ، ماین در نزدیک ساختمان شاروالی جا به جا شده بود.

هنوز مسئولیت رویداد را کسی یا گروهی نپذیرفته.

پیش از این، طالبان و جبهۀ ضد طالبان به نام جبهۀ مقاومت ملی از درگیری میان افراد شان در بدخشان خبر دادند.

ملل متحد: فقر در افغانستان سبب افزایش ازدواج های دختران زیر سن شده است

آرشیف - عکس جنبه تزئینی دارد

سازمان ملل متحد می‌گوید که بسیاری خانواده‌ها در افعانستان بر اثر فقر و از روی ناامیدی مجبور شده اند که دختران خود را در سن کم به شوهر بدهند.

این سازمان در اعلامیه‌ای امروز به نقل از مرسل فصیحی یک دختر هفده سالۀ افغانستان نوشته که این غم انگیز است زیرا یک کودک چگونه می‌تواند فرزندی را به دنیا بیاورد و بزرگ کند.

او گفته است که در این سن باید درس بخوانند و زمانی ازدواج‌شان نیست.

مرسل و دیگر دانش آموزان بالاتر از صنف ششم مکتب در افغانستان پس از بازگشت طالبان به قدرت در این کشور از آموزش محروم شده اند.

با وصف درخواست‌های مکرر برای بازگشایی مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دخترانه در افغانستان، طالبان این مکتب‌ها را بسته نگهداشته اند.

وزارت داخله طالبان: مالکان چاه های آب بی سرپوش زیر پیگرد قرار می‌گیرند

آرشیف - حفر چاه عمیق در ولایت فراه

وزارت داخلۀ حکومت طالبان می‌گوید که اگر چاه های آب سرپوش گذاری نشوند، مالکان چاه های آب بی سربوش تحت پیگرد قضایی قرار خواهند گرفت.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخلۀ طالبان در این باره امروز یکشنبه در پیامی به رسانه ها گفت: "به تمام اداره های ذیربط هدایت داده می‌شود که در ولایت ها به مالکان چاه ها اطلاع دهند تا سر چاه های خود را بپوشانند. در صورت عدم این کار به اداره عدلی و قضایی معرفی خواهند شد."

در این اواخر، از چندین رویداد افتادن کودکان و زنان به چاه های بی سرپوش عمدتاً در ولایت های جنوبی افغانستان گزارش شده است.

در تازه ترین مورد، یک زن پس از چندین ساعت از چاهی در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند زنده بیرون کشیده شد، اما پیش از آن برخی از این رویداد ها به مرگ کودکان انجامیده بود.

کرن دکر: ایالات متحده بزرگ ترین اهدا کنندهٔ کمک های بشری به افغانستان است

بیرق ایالات متحده در مقابل ساختمان کانگرس در واشنگتن دی سی.

شارژدافیر جدید ایالات متحده امریکا برای افغانستان می گوید که از اگست ۲۰۲۱ میلادی تا اکنون، واشنگتن بیش از یک اعشاریه یک میلیارد دالر با افغانستان کمک کرده است.

کرن دکر(Karen Decker) به روز شنبه ۲۴ سپتامبر در تویتر خود نوشته که ایالات متحده امریکا "بزرگترین اهداکننده کمک های بشری به افغانستان است."

شارژدافیر جدید امریکا همچنان با ستایش از کمک های مستمر قطر با مردم افغانستان در شرایط دشوار کنونی گفته که این یک نشانه قوی از تعهد قطر به صلح و ثبات در منطقه است.

از تسلط طالبان بر افغانستان در اگست سال گذشته، سفارت ایالات متحده برای افغانستان از شهر دوحه پایتخت قطر فعالیت می کند.

سازمان صحی جهان ازپیشرفت ها در تطبیق واکسین پولیو در افغانستان و پاکستان تمجید کرد

تصویر آٰرشیف: جریان تطبیق کمپاین واکسین پولیو

یک کارشناس ارشد اپیدمی لوژی بیماری پولیو(فلج اطفال) در سازمان صحی جهان در مورد پیشرفت های دو سال اخیر در زمینه مبارزه با پولیو در افغانستان و پاکستان ابراز خوشی کرده است.

داکتر زبیر ودود در پیام تصویری در تویتر رسمی این سازمان دیروز گفت:


"هنگامیکه درمورد افغانستان و پاکستان صحبت می شود، خیلی امیدوار کننده است که دیده میشود، در دوسال گذشته پیشرفت های زیادی صورت گرفته، در افغانستان بیش از سه میلیون کودک که قبلاً امکان آن را نداشتند، به واکسین پولیو دسترسی یافته اند و در سال گذشته بطور منظم واکسین پولیو ارائه شده است"

افغانستان و پاکستان تنها دو کشوری جهان هستند که هنوز هم موارد ابتلا به بیماری پولیو در آنها دیده می شود.

معاون یوناما در کابل از کمک های تازه بشری ایالات متحده به افغانستان٬ استقبال کرد

رامز الاکبروف

معاون دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان( یوناما) از کمک های جدید بشری ایالات متحده امریکا استقبال کرده است.

رامز الاکبروف به روز شنبه در تویتر نوشته که یوناما و ادارۀ هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان( اوچا) از کمک های سخاوتمندانه اخیر وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا، تشکر می کنند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده اخیراً اعلام کرده که حدود ۳۲۷ میلیون دالر کمک های بشری اضافی را برای رفع نیازهای مردم افغانستان، فراهم می کند.

به گفته رامز الاکبروف ، از این کمک ها، برای تامین نیازهای اولیه و نجات جان های مردم افغانستان استفاده خواهد شد.

یونس قانونی: خبر استعفای من از « شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» حقیقت ندارد

محمد یونس قانونی

محمد یونس قانونی٬ یکی از چهره های سیاسی افغانستان٬ خبر استعفایش را "شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان" جعلی خواند.

آقای قانونی در این باره در ویدیویی که امروز در شبکه های اجتماعی نشر شد گفت:

« شایعۀ در صفحات مجازی دست به دست می شود که گویا من از شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان استعفا دادم. من این خبر را کاملاَ تکذیب می کنم و این خبر نادرست و جعلی است.»

پیش از این در نامۀ منسوب به محمد یونس قانونی که در رسانه های اجتماعی منتشر شد٬ نوشته شده بود که به دلیل به توافق نرسیدن در جهت حل اختلافات جدی با سیاست ها و روش های اعضای ارشد در عرصه حفظ و تحکیم وحدت ملی، تامین صلح و امنیت، تحکیم روابط منطقه ای و بین المللی از عضویت در شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان کنار رفته است.

شماری از مقامات و سیاستمداران پیشین افغانستان در ماه ثور در انقره پایتخت ترکیه از تشکیل این شورا خبر دادند.

محمد یونس قانونی قبلاً به عنوان معاون اول ریاست جمهوری افغانستان و رئیس ولسی جرگۀ این کشور کار کرده است

وزارت خارجه طالبان: قلمرو افغانستان علیه هیچ کشوری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد

تصویر آرشیف: بیرق طالبان

یک روز پس از آن که شهباز شریف صدراعظم پاکستان در مورد موجودیت گروه های هراس افگن در افغانستان ابراز نگرانی کرد٬ وزارت خارجۀ حکومت طالبان در یک اعلامیه ای گفت که خاک افغانستان هیچ‌گاهی بر ضد کسی استفاده نخواهد شد و کدام گروه مسلح در این کشور نیست.


در این اعلامیه که امروز شنبه به نشر رسید٬ آمده است که "جهانیان به جای نگرانی‌ها و اتهام های‌ بی‌جا با حکومت طالبان تعامل کنند.

شهباز شریف صدراعظم پاکستان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل درنیویارک گفت که گروه هایی از جمله شبکۀ القاعده، داعش، تحریک طالبان پاکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی و جنبش اسلامی ازبکستان در افغانستان حضور دارند و امنیت پاکستان و منطقه را تهدید می کنند.

این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در اول ماه آگست اعلام کرد که ایمن الظواهری رهبر شبکۀ القاعده در سی و یکم ماه جولای در یک خانه در کابل کشته شد.

شهباز شریف: گروه های هراس افگن از افغانستان امنیت منطقه را تهدید می کنند

شهباز شریف صدراعظم پاکستان هنگام سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک

شهباز شریف، صدراعظم پاکستان گفته است که گروه های هراس افگن از افغانستان امنیت پاکستان و منطقه را تهدید می کنند.

شریف در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که گروه هایی از جمله شبکۀ القاعده، داعش، تحریک طالبان پاکستان، جنبش اسلامی تیمور شرقی و جنبش اسلامی ازبکستان در افغانستان گردهم آمده اند.

با آنکه ایمن الظواهری رهبر گروه القاعده حدود دو ماه پیش در کابل کشته شد، طالبان به گونۀ مکرر گفته اند که با گروه‌های تروریستی بین المللی هیچ روابطی ندارند و نمی گذارند تهدیدی از خاک افغانستان متوجه کشور های دیگر شود.

این در حالی است که نمایندگان ویژۀ اتحادیۀ اروپا، فرانسه، جرمنی، ایتالیا، ناروی، بریتانیا و ایالات متحده برای افغانستان پنجشنبه با پخش اعلامیه ای در مورد آنچه حضور و فعالیت گروه های افراطی در افغانستان خوانده اند، شدیداً ابراز نگرانی کرده اند.

ایالات متحده کمک تازه را به هدف رسیده گی به بحران غذایی در افغانستان اعلان کرد

جریان توزیع کمک های بشری سازمان ملل در افغانستان

ایالات متحده امریکا اعلام کرد که کمک تازه ۳۲۷ میلیون دالری را برای افغانستان اختصاص داده است که از آن در بخش تهیه مواد غذایی و سایر نیازمندی های فوری مردم استفاده شود.

انتونی بلنکین وزیر خارجه امریکا گفت، این کمک تازه ایالات متحده، از طریق سازمان ملل و نهاد های امداد رسان به مصرف خواهد رسید.

او از این موضوع شام جمعه در اعلامیه که در حساب تویترش منتشر کرد، خبر داده است.

در اعلامیه آمده که کمک تازه امریکا به افغانستان پاسخی بود، به تقاضای کشور های همسایه افغانستان برای کمک به افغانها.

این کمک در حالی اعلان شده است که افغانستان بیشتر از هر زمان دیگری به کمک های غذایی نیاز دارد. بر اساس تخمین سازمان ملل و نهاد های امداد رسان٬ بیشتر از بیست ملیون نفر در افغانستان در معرض کمبود مواد غذایی قرار دارند.

صدراعظم پاکستان از حکومت طالبان خواست توافقنامهٔ دوحه را عملی کنند

شهباز شریف صدراعظم پاکستان

شهباز شریف صدراعظم پاکستان از طالبان خواست که با فراهم آوری زمینه آموزش به دختران و کار به زنان افغان و همچنان رعایت حقوق بشری مردم در افغانستان٬ فرصت های مساوی را برای همه آماده کنند.

او این سخنان را در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری اسوشیتد پرس بیان کرد که به روز جمعه به نشر رسید.

آقای شریف همچنان از طالبان خواست که به تعهدات شان در قرارداد دوحه عمل کنند.

بر اساس این قرارداد ایالات متحده نیروهای خود را از افغانستان بیرون کرد و طالبان در بدل آن در کنار دیگر وعده های شان پذیرفتند که حقوق بشری مردم را رعایت می کنند و افغانستان را بار دیگر به لانه تروریستان مبدل نمی نمایند.

صدراعظم شریف افزود که طالبان تعهد را که در توافقنامه دوحه وعده کرده باید رعایت کنند.

طالبان در باره این اظهارات شهباز شریف صدراعظم پاکستان تاکنون چیزی نگفته اند.

رینا امیری با نماینده سازمان همکاری اسلامی در مورد وضعیت زنان افغان صحبت کرد

رینا امیری

رینا امیری نماینده ویژه امریکا برای حقوق بشر ، زنان و دختران افغانستان می گوید که با طارق علی بخیت٬ نماینده سازمان همکاری اسلامی٬ در باره حمایت از زنان و جوانان بحث و گفتگو کرده است.

او از این مطلب در حساب تویترش خبر داد.

خانم امیری همچنان گفت که در این دیدار توماس ویست نماینده خاص امریکا برای افغانستان هم حضور داشت.

فرستادهٔ ویژه امریکا برای حقوق بشر ، زنان و دختران افغانستان افزود که در این دیدار توافق شد که حمایت از حق آموزش دختران افغان باید با حق زنان برای کار، مرتبط باشد.

حق آموزش دختران و حق کار زنان در افغانستان مسایل اند که خانم امیری و دیگر مقام های امریکایی به تکرار از آن حمایت کرده و بر حکومت طالبان فشار می آورند تا مکاتب بالای تر از صنف شش را باز کنند و حقوق زنان را به شمول حق کار رعایت کنند.

یونیسف: ۳ میلیون دختر در افغانستان اجازه تکمیل کردن آموزش ثانوی را نیافته است

شماری از دانش‌آموزان دختر در افغانستان

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف گفته است که شمار دخترانی‌که اجازه نیافته اند، دورۀ ثانوی آموزش‌شان را در افغانستان تکمیل کنند، ۳ میلیون برآورد شده‌است.

بخش آموزش این اداره در تویتر نوشته که نیاز است این وضعیت همین حالا تغییر کند.

در روز های پسین چند مقام ارشد نیز در مورد وضعیت دختران و زنان در افغانستان تبصره کرده‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده ناوقت چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک از آن‌چه سرکوب فزایندۀ زنان و دختران توسط طالبان در افغانستان خواند، سخن گفت.

چند روز پیش از این، انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد در اجلاس "تحول آموزشی" از حکومت طالبان خواست که مکاتب دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم را بدون تأخیر بگشایند.

بیش از یک سال است که این دانش‌آموزان از رفتن به مکتب محروم هستند.

بیشتر از هفت هزار افغان در جریان یک هفته از ایران اخراج شده اند

تصویر آرشیف: جریان برگشت افغانها از ایران

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان طالبان می گوید که بیش از هفت هزار افغان طی یک هفتۀ اخیر از ایران اخراج شده اند.

آنسو٬ ایران گفته که شمار مهاجرین افغان در آن کشور در حال حاضر به چهارونیم میلیون تن می رسد و برای حمایت از آنها جامعۀ جهانی باید کمک کند.

پیش از این گزارش شده بود که ایران در یک ماه تقریباً پنجهزار مهاجر افغان را به افغانستان برگشتانده است.

بسیاری از کسانی که از ایران به افغانستان برگشته اند از مشکلات اقتصادی و نبود زمینه های کار شکایت دارند.

تیم ملی کریکت افغانستان برای اجرای برخی تمرینات به امارات متحده رفت

تصویر آرشیف: دو تن از بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان

تیم ملی کریکت افغانستان به روز پنجشنبه به امارات متحدۀ عربی رفت.

فرید هوتک ، سخنگوی بورد کریکت افغانستان در بارۀ هدف این سفر کرکتران افغان به رادیو آزادی چنین گفت:

« هدف سفر تیم ملی کرکت افغانستان به امارات متحدۀ عربی ، گرفتن آمادگی برای جام بین المللی ۲۰ اووره است. سپس تیم افغانستان با آمادگی خوب به آسترالیا سفر می کند و آنجا هم حدود دو هفتۀ کمپ تمریناتی خواهد داشت.»

انتظار می رود که رقابت های ۲۰ اوررۀ جام بین المللی کرکت در ۱۶ اکتوبر در آسترالیا آغاز شود و تا ۱۳ نوامبر ادامه خواهد یافت.

افغانستان در گروه الف با انگلستان ، نیوزیلند و آسترالیا بازی می کند و اولین بازیش به تاریخ ۲۲ اکتوبر با تیم انگلستان خواهد بود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG