لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۰۷

هند، چین و روسیه از تلاشها برای تأمین ثبات در افغانستان حمایت میکنند


مقام های روسی، هندی و چینی در تازه ترین دیدار خود گفته اند که وضعیت افغانستان تأثیر مستقیم بالای امنیت و ثبات در منطقه دارد و به همین دلیل هر سه کشور از تلاش ها برای برقراری ثبات در افغانستان پشتیبانی می کنند.

نشریۀ هندی ایکانومیک تایمز به نقل از هواچون یینگ، سخنگوی وزارت خارجۀ چین گزارش داده که مقام های هند، چین و روسیه در دهلی جدید با هم دیدار کرده اند.

به گزارش همین نشریه، نماینده های سه کشور پس از برگزاری دور دوم گفتگو ها در بارۀ افغانستان همچنان تعهد کرده اند که از بازسازی اقتصاد افغانستان نیز حمایت خواهند کرد.

ایکانومیک تایمز از اشتراک کننده های این نشست نام نبرده و موقف آنها را نیز ذکر نکرده است اما گزارش می دهد که دهلی جدید، پیکنگ و مسکو متعهد شده اند که در تقویت اقتصاد افغانستان نیز نقش مهم بازی کنند.

اما چی سبب شده که قدرت های بزرگ منطقه به ویژه روسیه با این جدیت به آمدن ثبات در افغانستان علاقه مندی نشان می دهند؟

غفور لیوال رییس مرکز مطالعات منطقه یی افغاستان می گوید: احتمال اینکه نا امنی های افغانستان کشورهای هم پیمان روسیه را در آُسیای مرکزی بی ثبات سازند، مسکو را نگران ساخته است:

"افغانستان کشوریست که از یک طرف بین آسیای مرکزی و شرق میانه واقع شده و از سوی دیگر یک گذرکاه بین آسیای مرکزی و آسیای جنوبی پنداشته می شود. اگر این سه کشور (یعنی روسیه، چین و هند) با هم نزدیک شوند – مخصوصاً اگر بین چین و هند درین زمینه توافق نظر و توافق منافع به وجود آید – می توانم امیدوار باشم که این سه کشور خواهند توانست با غرب به این توافق برسند که ثبات افغانستان به سود همۀ جناح ها است."

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه چین هم گفته که پیکنگ، دهلی جدید و مسکو موافقت کرده اند که به گفتگو های شان در بارۀ افغانستان ادامه دهند.

از سوی دیگر رسانه های روسیه خبر داده اند که رییس جمهور ولادیمیر پوتین، از محمد اشرف غنی ریس جمهور افغانستان خواسته که در جلسۀ سران کشور های عضو سازمان شانگهای شرکت کند.

این جلسه در ماه جولای به میزبانی شهر اوفای روسیه برگزار خواهد شد.

همزمان با این از پیشرفت ها در پروسۀ صلح افغانستان نیز گزارش شده است.

شورای عالی صلح دیروز گفت که در ظرف چند روز آینده نماینده های طالبان و حکومت یکبار دیگر در بیرون از افغانستان به طور غیر رسمی با هم دیدار خواهند کرد.

به اساس گزارش ها، دور نخست این گفتگو ها در چین برگزار شده بود.

حالا ترکمنستان هم گفته که آماده است میزبان مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل متحد میان افغان ها باشد.

XS
SM
MD
LG