لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۴۱

افغانستان

وزارت داخله: 32 مخالف مسلح در ولایات مختلف افغانستان کشته شدند

مقامات امنیتی افغان می گویند که در24عملیات تصفیوی نیروهای افغان در ولایات مختلف کشور32 مخالف مسلح دولت کشته و 5 تن شان زخمی شده اند

در اعلامیۀ وزارت داخله افغانستان آمده است که این عملیات در ولایات ننگرهار، قندز، بدخشان، سرپل، غزنی، ارزگان، پکتیکا و هرات صورت گرفته است.

به اساس اعلامیه، همچنان در این عملیات 14 مخالف مسلح دولت بازداشت و یک مقدار سلاح و مهمات نیز به دست نیروهای افغان افتاده است.

تا حال مخالفین مسلح دولت در مورد چیزی نگفته اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

طالبان: دو تن از چنگ ربایندگان نجات یافتند

یک نظامی طالبان در شهر کابل. عکس جنبه تزئینی دارد

حکومت طالبان از کشته شدن دو آدم ربا در کابل خبر داده و می‌گوید که دو تن از چنگ رباینده‌ها نجات یافته اند.

انعام‌الله سمنگانی معاون سخنگوی حکومت طالبان دیروز (۵ اکتوبر) در یک تویت، ویدیوی را نشر کرد که در آن گروگانان می‌گویند، از سوی استخبارات طالبان نجات یافته اند.

یکی از آنها که خودش را به نام حاجی معلم معرفی می‌کند، گفته است که ربایندگانش از او درخواست پرداخت صد‌ها هزار دالر کرده بودند: ​"لت و کوب می‌کردند و تقاضای پول داشتند. سه صد هزار دالر می‌خواستند، ما صاحب سی هزار دالر نیستیم. شب و روز خواب نداشتیم و به خداوند عذر و زاری می‌کردیم که یک فرشته نجات برای ما بفرستد زیرا از پول ناامید شده بودیم."

هر دو گروگان گفته اند که از کابل ربوده شده بودند اما نگفته اند که چه مدت در گروگان بودند.

ملل متحد: سقوط اقتصاد افغانستان فاجعه بار بوده است

آرشیف - توزیع نان خشک رایگان به افراد نیازمند در کابل

سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود که دیروز چهارشنبه نشر شده گفته است که اقتصاد افغانستان پس از برگشت طالبان به قدرت سقوط فاجعه بار داشته و بین ۹۵ تا ۹۷ درصد جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می کنند.

در این گزارش گفته شده که اقتصاد افغانستان پیش از تسلط دوباره طالبان در ماه اگست سال گذشته هم با تولید ناخالص داخلی حدود ۲۰ میلیارد دالر، بسیار کوچک بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از کانی ویگناراجا رئیس برنامه انکشافی سازمان ملل متحد برای آسیا و پاسفیک گفته که به تولید ناخالص داخلی افغانستان در مدت یکسال در حدود پنج میلیارد دالر زیان رسیده است.

ویگناراجا همچنین گفته که نرخ مواد غذایی در افغانستان از اگست سال گذشته ۳۵ درصد افزایش یافته و افغانها تا هشتاد درصد عاید خود را صرف خریداری مواد غذایی و نفت می‌کنند.

در گزارش سازمان ملل متحد همچنین گفته شده که تا اواسط سال ۲۰۲۲ در افغانستان هفتصد هزار شغل از بین رفت، وظایفی که بیشتر زنان مصروف انجام آن بودند.

حکومت طالبان تا هنوز در مورد این گزارش ابراز نظر نکرده.

ملل متحد در بخش زراعت با افغانستان کمک می‌کند

یک دهقان در ولایت پروان افغانستان

اداره غذا و زراعت سازمان ملل متحد می‌گوید که در هفته‌های آینده با حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن در بخش زراعت در افغانستان کمک خواهد کرد.

دیک ترانشد نماینده این سازمان در افغانستان گفته است، کمک‌ها در عرصه زراعت تا پایان امسال برای ۹ میلیون تن فراهم خواهد شد.

به گفته او، زراعت منبع اقتصادی میلیون‌ها تن در افغانستان است اما نماینده اداره غذا و زراعت سازمان ملل متحد، این نکته را برجسته ساخته که خشکسالی، اقتصاد افغان‌ها را شدیداً زیانمند کرده است.

وقوع انفجار در نزدیک وزارت داخله حکومت طالبان

وزارت داخله حکومت طالبان از وقوع یک انفجار در یکی از مساجد نزدیک به این وزارت در کابل خبرداده است.

عبدالنافع تکور سخنگوی این وزارت امروز چهارشنبه در این مورد به رادیو آزادی گفت: "در یک مسجد فرعی که در فاصله با وزارت قرار دارد و عموماً مراجعین و برخی کارمندان وزارت در آن نماز ادا می‌کردند، واقعه غم انگیز رخ داده است."

وی در مورد تلفات برخاسته از این رویداد چیزی نگفت.

اما شفاخانه ایمرجنسی در صفحه توییترش نوشته که از این رویداد بیست زخمی به این شفاخانه انتقال یافته که دو تن شان در راه انتقال به شفاخانه جان باختند، دو تن پس از مداوا رخصت شدند و شانزده تن دیگر بستری و زیر درمان قرار دارند.

برخی رسانه‌ها قبل از این گزارش داده بودند که این انفجار در مسجد داخل محوطه وزارت داخله رخ داده است اما آقای تکور آنرا رد کرد.

سخنگوی وزارت داخله طالبان می‌گوید تیم بررسی به ساحه رفته و تحقیقات در مورد چگونگی رویداد ادامه دارد و جزییات را بعداً با رسانه‌ها شریک خواهند کرد.

این در حالیست که حدود دو هفته قبل انفجاری در برابر مسجد وزیر محمد اکبرخان در کابل رخ داد که تلفات را نیز در پی داشت.

راهپیمایی زنان و دختران در واکنش به حمله مرکز آموزشی کاج در جلال آباد

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه عمومی افغانستان

شماری از زنان و دختران امروز در جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار راه پیمایی کردند.

این راهپیمایی اعتراضی در واکنش به حمله مرگبار اخیر به مرکز آموزشی کاج راه اندازی شد.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان گفته که در آن حمله در منطقه عمدتاً هزاره نشین در غرب کابل بیش از پنجاه تن از جمله ۴۶ دختر کشته و بیش از صد تن دیگر زخمی شدند.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می‌دهد که شماری از زنان با شعار‌های با قربانیان حمله مرکز آموزشی کاج ابراز همدردی کردند.

راهپیمایان همچنین مردم را به اتحاد فرا خواندند.

پیش از این راهپیمایی‌های مشابهی در کابل، هرات، غزنی، بلخ و بامیان راه اندازی شده.

هنوز کسی یا گروهی مسئولیت رویداد را بپذیرفته است.

استخبارات طالبان: مسئول روابط خارجی و مالی داعش بازداشت شد

بیرق طالبان

استخبارات حکومت طالبان از بازداشت مسئول روابط خارجی و مالی شاخه خراسان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش خبر داده است.

اعلامیۀ که در فیس بوک رسمی این اداره دیروز سه‌شنبه نشر شده آمده که این فرد با نام مستعار "مالکی" از کشور های مختلف از جمله اوکراین، جرمنی و اسپانیا به گروه خوارج کمک مالی به دست آورده و مسئول جلب و جذب هم بوده.

طالبان گروه داعش را خوارج خطاب می‌کند.

طالبان در توافق‌نامه دوحه با امریکا پذیرفته اند که به گروه های تروریستی در افغانستان اجازۀ فعالیت نمی‌دهند ولی حکومت آنها از یکسال به این سو متهم است که به گروه های چون شبکه القاعده پناه داده است.

روند اخذ امتحان کانکور از روز چهارشنبه در سراسر افغانستان آغاز می‌شود

تصویر آرشیف: جریان اخد امتحان کانکور در کابل

قرار است روند اخذ امتحان کانکور سر از روز چهارشنبه در سرتاسر افغانستان آغاز شود.

به گفته وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان، امتحان کانکور امسال به تاریخ های ۱۳، ۱۴ و ۱۵ میزان در سرتاسر افغانستان ادامه خواهد یافت.

این وزارت اما نگفته که به چه تعداد فارغان صنف دوازدهم در این امتحان شرکت خواهند کرد.

اما گزارش ها به نقل از عبدالقدیر خموش سرپرست اداره ملی امتحانات وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان خبر داده اند که در امتحان کانکور امسال حدود ۱۴۵ هزار فارغ صنف دوازده شرکت می کنند که از این میان هشتاد هزار تن شان در موسسات عالی و نیمه عالی جذب خواهند شد.

پیش از این، یکتن از مسوولان یکی از پوهنتون های خصوصی به رادیو آزادی گفته بود که حکومت طالبان برای پوهنتون های خصوصی تنها اجازه جذب ۳۰ درصد از شرکت کننده های امتحان کانکور را داده که پانزده درصد آن باید دختران و پانزده درصد دیگر آن پسران باشند٬ مشروط به این که صنف های درسی شان از هم جدا باشد.

برنامه غذایی جهان: یک اعشاریه یک ملیارد دالر برای تهیه مواد غذایی در افغانستان نیاز است

تصویر از جریان کمک های سازمان ملل در ولایت ارزگان در جنوب افغانستان

برنامه غذایی جهان می گوید که به یک اعشاریه یک میلیارد دالر نیاز دارد تا بتواند تا مارچ ۲۰۲۳ ماهانه به نیازمندان در افغانستان مواد خوراکی توزیع کند.

وحیدالله امانی سخنگوی این اداره در افغانستان روزگذشته به رادیو آزادی گفت که در نظر دارند تا از ماه اکتوبر امسال روند توزیع مواد غذایی به نیازمندان را در افغانستان گسترش دهند.

" به یک اعشاریه یک میلیارد دالر نیاز داریم و معتقد استیم که شرکای بین المللی ما و جامعه جهانی این کمک را خواهند ارائه کرد تا بتوانیم طبق برنامه خود به پانزده میلیون نفر کمک های غذایی را فراهم کنیم."

برخی از نهاد های بین المللی ابراز نگرانی کرده اند که با فرا رسیدن زمستان، نیاز افغانها به کمک های بشردوستانه در افغانستان افزایش می یابد.

تیم ملی کریکت افغانستان به مصاف تیم های پاکستان و بنگلادیش می‌رود

تصویر آرشیف

قرار است تیم ملی کریکت افغانستان در دو مسابقه تدارکاتی جام جهانی بیست آووره به مصاف تیم های پاکستان و بنگلادیش برود.

براساس جدول نشر شده از سوی شورای بین المللی کریکت ( آی سی سی ) پیش از مسابقات جام جهانی بیست آوورۀ امسال، تیم ملی کریکت افغانستان در بازی های تدارکاتی در ۱۷ اکتوبر در برابر تیم بنگلادیش و در ۱۹ اکتوبر در برابر تیم پاکستان قرار خواهد گرفت.

مسابقات تدارکاتی جام جهانی تی۲۰ در شهرهای ملبورن و بریزبن آسترالیا برنامه ریزی شده است.

تیم ملی کریکت افغانستان نخستین بازی رسمی خود در جام جهانی کریکت بیست آووره را در ۲۲ اکتوبر در برابر تیم انگلستان بازی خواهد کرد.

بازی دومی این تیم با نیوزیلند در ۲۶ اکتوبر برنامه ریزی شده است.

انتظار میرود که بازی های جام جهانی کریکت بیست آووره امسال در ۱۶ اکتوبر آغاز شود و تا سیزدهم نوامبر ادامه یابد.

پاکستان خواهان روابط مستحکم تجارتی با افغانستان گردید

تصویر آرشیف

پاکستان خواهان گسترش و تحکیم بیشتر روابط تجارتی با افغانستان گردیده است.

رادیوی دولتی پاکستان گزارش داده که محمد اسحاق دار وزیر مالیه پاکستان در تماس اش با عبیدالرحمان نظامانی سفیر جدید این کشور برای افغانستان روی گسترش و تقویت روابط تجارتی با حکومت طالبان صحبت کرده است.

در گزارش به نقل از آقای دار گفته شده که با درنظرداشت روابط نیک میان دو کشور نیاز است تا روابط تجارتی و اقتصادی دو طرف مستحکم شود.

با گذشت بیش از یکسال تا هنوز هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسیمت نشناخته است، اما پاکستان همواره یکی از حامیان طالبان خوانده شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG