لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۵۵

امارات متحده عربی نیروهای افغان را در بخش تجهیزات همکاری میکند


در حالیکه تعهدات هند، پاکستان و روسیه مبنی بر تجهیز نیرو های امنیتی افغان با عکس های برخی کشور های منطقه و جهان روبرو شده است این بار امارات متحده عربی تعهد سپرده تا در بخش تجهیز نیرو های امنیتی این کشور همکاری کند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در یک سفر رسمی از امارات متحده عربی خواسته تا نیرو های امنیتی افغان را در بخش تجهیزات یاری رساند.

سلطان فیضی مشاور مطبوعاتی معاون اول ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی چنین گفت:

"ما این را یک سفر پر از دست آورد تلقی می کنیم، بخاطریکه تعهدات آنان همکاری با نیروهای امنیتی این کشور است که در آن نماینده خاص امارات متحده عربی به کابل سفر خواهد کرد و بخش های نظامی و امنیتی را از نزدیک خواهد دید و بعد از تبادل نظر همکاری شان را انجام خواهد داد."

آقای فیضی افزود: امارات متحده عربی تعهد سپرده تا بر علاوه همکاری با نیرو های امنیتی افغان در عرصه های معارف، تحصیلات عالی، صحت، تجارت و امور مهاجرین نیز با افغانستان کمک کرده و در بخش معادن این کشور سرمایه گذاری کند.

این در حالیست که امارات متحده عربی نزدیک به یک ماه قبل شش صد کسبه کار و تاجر افغان را مجبور به ترک آن کشور ساخت.

در این حال شماری از کارشناسان کمک امارات متحده عربی را در بخش های اقتصادی و نظامی برای افغانستان بسیار مهم می دانند.

زلمی وردک یکی از کارشناسان نظامی می گوید: چون امارات متحده عربی در جنگ نیابتی در افغانستان دخیل نیست، کمک های نظامی اش با این کشور بسیار مفید خواهد بود:

"امارات عربی چون یک کشوریست که در جنگ افغانستان دخیل نیست، اگر بتوانند بدون کدام خواست سیاسی افغانستان را در بخش تجهیز همکاری کند به فایده این کشور خواهد بود."

به گفته این کارشناسان اگر امارات متحده عربی به تعهدات اش با افغانستان عمل کند و این کشور را در بخش های نظامی و اقتصادی کمک کند پیشرفتی خوبی برای افغانستان خواهد بود.

آنان با توجه به اهمیت کمک های امارات متحده عربی تأکید می کنند که حکومت افغانستان باید برای بدست آوردن این همکاری ها از هیچ تلاش دریغ نه ورزد.

تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG